sobota, 12 października 2024 09:31
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak w Kaliszu uczcimy majowe święta? HARMONOGRAM

Przed nami Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, 232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Narodowy Dzień Zwycięstwa. Jakie uroczystości z tej okazji zaplanowano w Kaliszu?
Jak w Kaliszu uczcimy majowe święta? HARMONOGRAM

Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzonego 2 maja, polskiego święta, wprowadzonego na mocy ustawy z 20 lutego 2004, na wszystkich budynkach Urzędu Miasta Kalisza zostaną wywieszone flagi państwowe. Punktualnie o godz. 12.00 z kaliskiego ratusza wybrzmi hymn państwowy. W Parku Przyjaźni, od strony kortów, w godz. od 10.00 do 14.00 Komenda Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Kalisz organizuje festyn dla dzieci, w czasie którego przewidziane są gry i zabawy z animatorami oraz kartoniada układanie flagi biało-czerwonej.

3 maja obchodzimy 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00 w Katedrze Kaliskiej, przy ul. Kanonickiej, gdzie program artystyczny pt.:„Wiwat 3 Maja!” zaprezentują uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Kaliszu im. Konstytucji 3 Maja pod kierunkiem nauczycielek: Anny Sarnowskiej, Danuty Wejman oraz Małgorzaty Serockiej. 

O godz. 12.30 odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny celebrowana przez JE biskupa kaliskiego, ks. Damiana Bryla, na której obecne będą władze miasta, zaproszone delegacje kaliskich stowarzyszeń, organizacji społecznych, kombatanckich, poczty sztandarowe szkół i instytucji. 

O godz. 13.30 nastąpi przemarsz na dziedziniec katedralny, gdzie okolicznościowe przemówienie wygłosi Prezydent Miasta Kalisza a przed tablicami pamiątkowymi złożone zostaną wiązanki kwiatów i zapalone znicze pamięci. W uroczystościach weźmie udział asysta honorowa 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. Oprawę muzyczną zapewni Orkiestra Dęta Kalisz-Dobrzec.

8 maja, w Narodowym Dniu Zwycięstwa, na cmentarzu tynieckim przy grobie Nieznanego Żołnierza, o godz. 12.00, zostaną złożone wiązanki kwiatów i zapalone znicze pamięci przez władze miasta Kalisza oraz przybyłe na uroczystość delegacje.

W przededniu uroczystości majowych, 30 kwietnia 2023 r., o godz. 11.30 odbędzie się uroczystość upamiętniająca pomordowanych przez hitlerowców kaliszan i ostrowian. Uroczystość rozpocznie się od mszy św. w intencji Ojczyzny w Kościele Bł. Michała Kozala, przy ul. Chocimskiej 8 (Winiary). Po mszy św. krótki wykład na temat historii tamtych wydarzeń wygłosi Tomasz Ławniczak, Poseł na Sejm RP. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą pod obelisk upamiętniający pomordowanych kaliszan i ostrowian w lesie winiarskim i tam, złożą wiązanki kwiatów i zapalą znicze pamięci.

Na uroczystość przewidziany jest przewóz uczestników autobusem KLA. Wyjazd z Kalisza, ul. Parczewskiego o, godz. 11.00, po uroczystości odjazd z Winiar przewidziany jest na godz. 13.15, dojazd do pl. Kilińskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
jack 03.05.2023 10:22
Od kiedy kościół jest miejscem państwowym? Durna władza!

zxc 03.05.2023 12:05
jack 03.05.2023 10:22
Od kiedy kościół jest miejscem państwowym? Durna władza!
od wtedy od kiedy pieniedzmi wyludzonymi od panstwa Polskiego, czy to w postacie nieruchomosci czy subwencji pienieznych na WIARE, kreuje polityke w Polsce, i to jest tylko ten optymistyczny scenariusz. Co do pesymistycznego patrz dziwne zwiazki Mateusza Morawieckiego z pewnym juz nie zyjacym notablem koscielnym. Tak wiec wiesz. Ci pewnie o tym nie wiedza i maja dobre checi, babcia z kosciola to tez wyborca ale problem mimo wszystko jest.

Dog 28.04.2023 10:11
Najbardziej w pamięci utkwiły obchody 1 Maja w 1979 r. gdyż jako jedyny instruktor ZHP w nagrodę zostałem wytypowany do wyjazdu do ZSRR pociągiem przyjaźni dla członków ZMS. Niewiele brakowało abym nie wyjechał, gdyż oznajmiono mnie, że dla nas, tj.ok. 350 osób z Wielkopolski będzie oczekiwała specjalna trybuna w Kijowie. Nie w smak było mnie utożsamiać się z komunizmem poprzez ubranie się w czarne spodnie, białą koszulę no i czerwony krawacik. Wyjaśniłem, że tak będąc ubranym będę oszukiwał bowiem nigdy nie należałem do ZMS a jako instruktor harcerstwa mam uczyć dzieci i młodzież prawych postępków a nie oszustwa. Wreszcie zgodzono abym w mundurze harcerskim pojechał. Na dworcu kijowskim powitała nas z kwiatami młodzież; mnie ładna blondynka rzuciła się na szyję. Natychmiast wykorzystałem okazję i tak mocno ją przycisnąłem do siebie, że chyba żebra jej zatrzeszczały. Była uradowany, gdy z moich przyjacielskiego objęcia się uwolniła. Zwiedziliśmy nie tylko Kijów ale i Zaporoże, Charków, Winnice oraz Moskwę. Zwłaszcza po Winnicy dużo sobie obiecywałem, gdyż jako pasjonata historii interesowała mnie kwatera Hitlera. Ciągle zastanawiałem się czy tam są tak duże bunkry jak u nas w Kętrzynie. Doznałem lekkiego szoku bowiem na polanie były tylko fragmenty basenu przeciwpowodziowego. Okazało się, że wojska niemieckie przed opuszczeniem tego terenu wszystkie budowle wysadziły a w następnych latach dzieła zniszczenia dokonywał radzieccy saperzy. Dziś nastawienie Rosjan do Polaków jest zupełnie inne ale wówczas było niezwykle serdeczne i przyjacielskie. Miałem nadzieję, że kiedyś wrócę do tych miejsc lecz nie sądziłem, że pozostaną one kompletnie zrujnowane. Brałem udział w wielu pochodach pierwszomajowych ale ten był niezwykły!

abcdef 27.04.2023 21:51
A Święta Pracy już nie obchodzimy? To może chociaż Św. Józefa Robotnika? Gdyby Szanowna Redakcja nie wiedziała, to Święto Pracy nie jest wymysłem komunistycznym, co niestety do dzisiaj chodzi po niedouczonych głowach. Jest ono obchodzone od 1890 r. na cześć chicagowskich robotników pomordowanych za to, że domagali się ośmiogodzinnego dnia pracy. Durne polackie prawactwo uznaje jednak to święto za własność komunistów, tylko dlatego, że w tym rejonie świata sowieckie komuchy przywłaszczały sobie wszystko, także Święto Pracy, którego to dnia urządzały hołdownicze wobec swojej władzy spędy. Niech się jednak może durne prawactwo odstosunkuje od nie swojej własności i przestanie nią dysponować. Nie ich święto, nie ich interes.

Dog 27.04.2023 16:35
Warto wspomnieć, że ostatnim właścicielem wsi Winiary był Konrad Wünsche, Polak pochodzenia niemieckiego. W kampanii wrześniowej w 1939 dowodził II plutonem 2. szwadronu 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich. Walczył w bitwie nad Bzurą, a następnie w obronie Warszawy. Od 1943 działał w konspiracyjnej organizacji wywiadowczej Miecz i Pług, potem w strukturach Armii Krajowej. W swoim majątku prowadził potajemnie szkolenie wojskowe. Za wiedzą podziemia podpisał volkslistę, co miało zapewnić większe bezpieczeństwo w działalności konspiracyjnej. W marcu 1944 wraz z innymi Polakami pochodzenia niemieckiego został uwięziony podczas masowych aresztowań przeprowadzonych przez gestapo w Kaliszu. Za zdradę narodu niemieckiego i szpiegostwo został skazany na karę śmierci. 19 stycznia 1945, tuż przed zajęciem Kalisza przez Armię Czerwoną, Konrada Wünsche rozstrzelano w grupie 56 innych członków antyhitlerowskiego podziemia w lesie koło Skarszewa.

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 10°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama