Wielki triumf Marcelego Pery. Kolarz KTK wygrał prestiżowy międzynarodowy wyścig

Marceli Pera z KTK Kalisz triumfował w 32. Międzynarodowym Wyścigu Kolarskim Juniorów o Puchar Prezydenta Miasta Grudziądza. To jedyna polska impreza z kalendarza UCI dla tej kategorii wiekowej.

Na liście startowej składającego się z czterech etapów wyścigu znalazło się 126 kolarzy z Polski, Niemiec, Danii, Szwecji, Czech, Izraela, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Bułgarii, Holandii, Armenii i Gruzji, w tym pięciu zawodników KTK Kalisz, reprezentujących swoje szkoły sportowe. W barwach teamu SMS Toruń wystartowali Marceli Pera, Wiktor Gałdyn i Jan Gadera, a w drużynie SMS Świdnica Jakub Gilicki i Piotr Kij. Trener Krzysztof Dąbrowski mógł być zadowolony z postawy każdego z nich, ale najbardziej z sukcesu pierwszego z wymienionych, który w znakomitym stylu wygrał klasyfikację generalną.

Już na pierwszym etapie (28 kwietnia, trasa Gruta – Łasin, 102.7 km) Marceli Pera finiszował na drugiej lokacie. Żółtą koszulkę lidera zdobył zaś po trzecim dniu rywalizacji. Na trasie liczącej 98 km, ze startem i metą w Świeciu, zajął drugie miejsce i tym samym awansował w „generalce” na pierwsze miejsce. Ostatni czwarty etap (1 maja, start i meta w Grudziądzu, dystans 85 km) ukończył w głównej grupie, zachowując pozycję lidera i zwycięstwo w klasyfikacji indywidualnej. Odebrał też białą koszulkę za wygraną w klasyfikacji zawodników z rocznika 2006. Ponadto był drugi w zestawieniu na najbardziej aktywnego kolarza.

Na 19. miejscu w klasyfikacji generalnej uplasował się Wiktor Gałdyn, który świetnie spisał się na poszczególnych etapach. Był 8. na pierwszym odcinku, 4. na drugim i 5. na czwartym etapie. W klasyfikacji punktowej zajął 3. pozycję.

Na 39. lokacie wyścig ukończył Jakub Gilicki, a tuż za nim sklasyfikowany został Jan Gadera. 42. był z kolei Piotr Kij. SMS Toruń, z kolarzami KTK w składzie i z trenerem Krzysztofem Dąbrowskim jako dyrektorem sportowym, wygrał klasyfikację drużynową.

Warto dodać, że wyścig w Grudziądzu jest jedyną polską imprezą dla juniorów z kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI, klasa 2.1), co podwyższa jego prestiż i rangę.