„Opakowania inteligentne”, „Zastosowanie kodów 2D”, „Ewidencja czasu pracy kierowcy” i „Technologie optymalizujące prace magazynu”. Członkowie koła naukowego Terminal, który działa przy PWSZ podczas konferencji zajęli się logistyką innowacyjną. – Na przykład w centrach wysyłkowych na terenie Stanów Zjednoczonych funkcjonuje 15 tysięcy robotów, które poruszają się samoczynnie, bez udziału człowieka, a ich głównym zadaniem jest transport regałów do strefy kompletacji, gdzie pracownik pobiera towary – opowiada Jakub Piotrowski, student III roku Zarządzania Logistyką i przewodniczący Koła Naukowego „Terminal”. – Podczas naszej prezentacji mówiłyśmy o rozwiązaniach telematycznych, które umożliwiają jak najbardziej efektywne działania w transporcie. Z tego co mi wiadomo, te rozwiązania są planowane do wprowadzenia na terenie miasta Kalisza, jednak daty nie są jeszcze znane – mówi Anna Jezierska, studentka Zarządzania Logistyką PWSZ w Kaliszu. – Bardzo ciekawa moim zdaniem jest też tzw. rozszerzona rzeczywistość w logistyce, a założenie jest takie, że pracownik nosi inteligentne okulary wyposażone w mikrofon, kamerę oraz słuchawki i wszystkie niezbędne informacje są wyświetlane w polu jego widzenia – dodaje Jakub Piotrowski.
Studenci mają nadzieję, że ich zainteresowanie logistyką przełoży się na ich przyszłość, którą wiążą z tą branżą, a nowoczesne rozwiązania i swoje pomysły mają zamiar w przyszłości wprowadzić do polskich firm. - Logistyka to dynamicznie rozwijająca się gałąź gospodarki, przy czym spektrum tego, w jakich kierunkach rozwija się ta dziedzina jest trudne do oszacowania, bo logistyka to i opakowania, i futurystyczne wręcz rozwiązania transportowe – mówi Anna Maczasek, pełnomocnik dziekana ds. jakości kształcenia PWSZ w Kaliszu.
Do udziału w konferencji koło naukowe „Terminal” zaprosiło kaliskie firmy, które zajmują się logistyką. - Zajmuję się transportem w dość sporej firmie w Kaliszu. Przedstawiono tutaj tematy, które mnie interesują, ale rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. To co prezentowali studenci to pewnie przyszłość – uważa Rafał Pawliczak z firmy Bundy Refrigeration Kalisz.
Konferencja pt. "Logistyka przyszłości – teoria i praktyka działania. Kierunki rozwoju" miały stanowić debatę między przyszłością w logistyce a stanem faktycznym, z którym studenci zmierzą się podczas pracy w branży.
Ewelina Samulak, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze