Na torze w Anadii. Kolarze KTK Kalisz walczyli o medale Mistrzostw Europy

Czterech kolarzy KTK Kalisz reprezentowało Polskę podczas Mistrzostw Europy Juniorów i Młodzieżowców w kolarstwie torowym. W portugalskiej Anadii kaliszanie nie zdobyli medalu, choć kilka razy otarli się o podium. Po medal sięgnął za to były zawodnik klubu znad Prosny, Patryk Goszczurny.

Najbliżej medalowej zdobyczy byli Kacper Kwiatek i Joachim Adamcio, którzy wraz z Kamilem Kordalskim (GK Piast Szczecin) zajęli czwarte miejsce w sprincie drużynowym juniorów. W wyścigu o brąz, choć prowadzili po pierwszym i drugim okrążeniu, to ostatecznie przegrali o niespełna trzy dziesiąte sekundy z reprezentantami Belgii.

Wspomniany Kwiatek dzielnie radził sobie też w keirinie juniorów, w którym uplasował się na piątej pozycji. Tę samą lokatę zajęła również polska drużyna juniorów, z Marcelim Perą w składzie. Biało-czerwonym niewiele zabrakło do awansu do wyścigów medalowych. Szybsi okazali się Włosi, Brytyjczycy, Duńczycy i Francuzi.

W wyścigu na jeden kilometr ze startu zatrzymanego startował wspomniany Joachim Adamcio. Zawodnik KTK Kalisz uplasował się na jedenastej lokacie i był najlepszym spośród dwóch Polaków rywalizujących w tej torowej konkurencji.

Na dwunastej lokacie wyścig eliminacyjny juniorów ukończył Wiktor Gałdyn, który był ponadto dwukrotnie jedenasty – w madisonie juniorów (w duecie z Igorem Włodarczykiem ze Stali Grudziądz) oraz w kwalifikacjach wyścigu na 3 km na dochodzenie. W tej ostatniej konkurencji wystąpił także Marceli Pera, który zajął piętnaste miejsce.

W sprincie indywidualnym juniorów najlepszym z Polaków okazał się wspomniany Kacper Kwiatek. W kwalifikacjach wykręcił on siódmy wynik, ale w 1/8 finału uległ rywalowi z Hiszpanii i ostatecznie sklasyfikowany został na dziesiątej pozycji.

Warto dodać, że srebrny medal w wyścigu punktowym juniorów wywalczył wychowanek UKS Zefir Wola Droszewska, Patryk Goszczurny, który jeszcze w zeszłym sezonie zdobywał trofea w barwach KTK Kalisz, a obecnie kontynuuje swoją karierę w holenderskiej ekipie JEGG – DJR Academy. Biało-czerwonych barw bronili ponadto związani wcześniej z kaliskim klubem Anna Długaś i Piotr Maślak. W składzie sztabu polskiej kadry znalazł się natomiast szkoleniowiec Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego, Jakub Dąbrowski. W sumie na torze w Anadii reprezentanci Polski sięgnęli po pięć krążków.