Zaćma - podstawowe informacje
Zaćma jest często występującą chorobą oczu powstającą w wyniku zmętnienia soczewki. Z upływem czasu soczewka oka traci przejrzystość i zaczyna twardnieć. Jest to naturalny proces, który bezpośrednio wpływa na stopniowe pogorszenie się ostrości widzenia. Zmętnienie soczewki sprawia, że do oka trafia znacznie mniej światła, co ogranicza nasycenie barw i obniża kontrast. Zaćma jest chorobą, która najczęściej dotyka osoby powyżej 60 roku życia. Wraz z wiekiem jakość widzenia się pogarsza, ale nie zawsze oznacza to chorobę. W wielu przypadkach skuteczne okazuje się noszenie okularów do czytania lub pracy przy komputerze. Brak poprawy, a nawet dalsze postępowania utraty wzroku może oznaczać, że najprawdopodobniej rozwinęła się zaćma. Warto wiedzieć, że ta choroba wymaga jak najszybszego leczenia, ze względu na ryzyko całkowitej utraty wzroku.
Czym objawia się zaćma?
Katarakta zwykle występuje u osób po 60 roku życia, ale pierwsze objawy można zaobserwować znacznie wcześniej. Natychmiastowa konsultacja lekarska jest niezbędna w przypadku wystąpienia następujących objawów:
- rozmyte, zamglone lub niewyraźne widzenie,
- podwójne widzenie przedmiotów,
- problemy z widzeniem jasnego światła,
- zaburzenia widzenia barw.
Podejrzenie rozwoju zaćmy wymaga zbadania oka w lampie szczelinowej i wpuszczenie do oka specjalnych kropli rozszerzających źrenicę. Zmętnienie soczewki w oku i tym samym rozwój katarakty potwierdza pojawienie się białej barwy.
Czy można wyleczyć zaćmę? Poznaj skuteczne metody leczenia
Wdrożenie odpowiedniego leczenia pozwala na usunięcie katarakty i przywrócenie ostrości widzenia. Obecnie stosowane metody charakteryzują się wysoką skutecznością, trwałymi rezultatami przy niewielkim ryzyku zabiegowym. Operacja oczu zazwyczaj kojarzy się ze skomplikowaną procedurą medyczną, hospitalizacją i długotrwałą rekonwalescencją. Okazuje się, że całkowite wyleczenie zaćmy jest szybkie i całkowicie bezbolesne, a Pacjent może wrócić do domu zaledwie po kilku godzinach od zabiegu. Nowoczesne metody leczenia wykazują wysoką skuteczność również w przypadku zaćmy wtórnej.
Jedną z najczęściej stosowanych metod usuwania katarakty jest ultradźwiękowa fakoemulsyfikacja. Innowacyjna technologia laserowa pozwala usunięcie katarakty w ciągu 20 minut. Zabieg polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia na rogówce i wprowadzenie nowoczesnego urządzenia, fakoemulsyfikatora. Jego zadaniem jest rozbicie i usunięcie za pomocą ultradźwięków zmętniałej soczewki. W kolejnym etapie wprowadza się sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. W przypadku tej metody nie ma konieczności zakładania szwów, ponieważ nacięcie zamyka się samoistnie.
Soczewka wprowadzana jest na stałe, dlatego przed operacją zaćmy warto zastanowić się nad jej wyborem. Najlepszym rozwiązaniem są specjalnie zaprojektowane soczewki, które działają zgodnie z fizjologią oka. Ultradźwiękowa fakoemulsyfikacja należy do skutecznych i nieinwazyjnych sposobów leczenia zaćmy.
Zastosowanie zaawansowanych technologii w leczeniu zaćmy pozwala na nowo cieszyć się wyraźnym widzeniem przy minimalnym ryzyku wystąpienia działań niepożądanych. Pacjenci doceniają również trwałe efekty i szybki powrót do codziennych aktywności. W przypadku zdiagnozowania katarakty nie należy zwlekać z podjęciem decyzji o operacji, ponieważ najlepsze efekty zabiegowe można uzyskać na początkowym etapie choroby. Decydując się na usunięcie katarakty warto wybrać sprawdzoną klinikę okulistyczną, cieszącą się zaufaniem Pacjentów.
Napisz komentarz
Komentarze