Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości nadzorowana jest przez ministerstwo sprawiedliwości, ale jej droga rozwoju wytyczona jest w ten sam sposób, co uczelni cywilnych. SWWS musiała spełnić te same formalne wymogi, co np. Akademia Kaliska.
Dzięki uzyskaniu kategorii A w ramach ewaluacji naukowej w dwóch dyscyplinach: w pedagogice i naukach o bezpieczeństwie uzyskaliśmy prawo do chlubnej nazwy Akademia i dziś, po roku kiedy uzyskaliśmy te uprawnienia zmieniamy nazwę na Akademię Wymiaru Sprawiedliwości – mówił na wczorajszej konferencji prasowej dr Michał Sopiński, Rektor – Komendant Akademii Wymiaru Sprawiedliwości.
Akademia Wymiaru Sprawiedliwości to uczelnia, która funkcjonuje w dwóch miastach. W Warszawie i w Kaliszu. Uzyskany status Akademii oznacza m.in. rozwój kampusu w Szczypiornie i zwiększenie jego udziału w kształceniu studentów kierunków cywilnych.
W Kaliszu realizujemy wszystkie kierunki studiów, które mają charakter kształcenia bądź doskonalenia funkcjonariuszy. Jednocześnie nie zamykamy się na to, część kierunków cywilnych realizujemy w Warszawie, w naszych jednostkach, w kampusie, ale część zajęć realizowana jest tutaj. Naszym domem jest Kalisz. To tutaj mamy kampus, który obejmuje 8,5 ha, to tutaj realizujemy nasze inwestycje, które obejmują budowę dwóch akademików i audytorium, to jest 67 mln zł, które przeznaczamy na tę inwestycję – mówi dr Sopiński.
Zmiana Szkoły Wyższej w Akademię Wymiaru Sprawiedliwości to nie tylko nowa nazwa i status. W ślad za tymi zmianami idą konkretne inwestycje. W Szczypiornie w lipcu ruszyła budowa dwóch akademików, które pomieszczą kilkuset przyszłych studentów. W Kaliszu powstanie też centralna biblioteka więziennictwa, akademia zagospodarowała też opustoszały kiedyś budynek po dawnym więzieniu przy ul. Łódzkiej. Zmiany w tej szkole w ostatnich latach sprawiają, że sukcesywnie przybywa jej studentów.
Widzimy wiele pozytywnych reakcji ze strony młodzieży, rośnie zainteresowanie naszą instytucją, naszą uczelnią. Mamy dużo chętnych do służby kandydackiej, co roku widać, że jest progres w tej sprawie, mamy wielu chętnych na studia, które w kilku kierunkach są u nas prowadzone. Widzimy też, że funkcjonariusze służby więziennej chcą u nas podnosić własne kompetencje i kształcić się dalej – twierdzi ppłk dr Mariusz Kuryłowicz, prorektor ds. operacyjnych AWS.
W poniedziałek rok akademicki w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości rozpocznie około 60 nowych studentów w służbie kandydackiej. Ale AWS to nie tylko więziennictwo, to również kierunki studiów cywilnych jak prawo czy bezpieczeństwo wewnętrzne.
Stajemy się uczelnią, która kształci kadry na fundamencie uczelni służby więziennej, ale kształci już kadry dla całego wymiaru sprawiedliwości, dla całej administracji publicznej, dla wszystkich organów bezpieczeństwa państwa polskiego - powiedział rektor Sopiński.
Minister sprawiedliwości na stanowisko Rektora – Komendanta AWS powołał Michała Sopińskiego, jego kadencja trwać będzie 5 lat. Jak zapowiada dr Sopiński w kolejnych latach kierowana przez niego akademia będzie starała się o uzyskanie statusu uniwersytetu.
Napisz komentarz
Komentarze