Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zapalenie oka - przyczyna, objawy i leczenie

Problemy ze wzorkiem znacząco utrudniać sprawne wykonywanie codziennych czynności. Zaczerwienione spojówki powodują ból i dyskomfort, a nadmierne łzawienie uniemożliwia pracę przy komputerze. Stan zapalny w oku może być wywołany przez groźne wirusy lub bakterie. Sprawdź, czym objawia się ta choroba i jak powinno przebiegać skuteczne leczenie!
  • Źródło: artykuł sponsorowany
Zapalenie oka - przyczyna, objawy i leczenie

Stan zapalny w oku — poznaj jego przyczyny

Oczy nieustannie narażone są na kontakt z różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Gdy dojdzie do podrażnienia spojówki, w oku może rozwinąć się stan zapalny. Zapalenie spojówek to choroba okulistyczna o różnorodnej etiologii, przebiegu i sposobie leczenia. Tę chorobę oczu mogą wywołać takie czynniki jak:

  • wirusy,
  • bakterie,
  • alergeny,
  • grzyby,
  • kurz,
  • chemikalia
  • nieleczony zespół suchego oka.

Spojówka to cienka i przezroczysta błona śluzowa, która powleka całą powierzchnię gałki ocznej. W spojówkach znajdują się gruczoły łzowe i śluzowe. Ich zadaniem jest nawilżanie oka i wypłukiwanie zanieczyszczeń. Zapalenie oka powoduje, że te funkcje zostają upośledzone, a naczynia krwionośne poszerzają się i wypełniają krwią. W efekcie oczy są zaczerwienione, bolesne i wrażliwe na światło.

Czym objawia się to schorzenie?

Zapalenie spojówek to choroba oczu, która daje bardzo wyraźne objawy. W wyniku podrażnienia spojówki pojawia się widoczny obrzęk, któremu często towarzyszy światłowstręt. Kolejnym bardzo charakterystycznym objawem jest swędzenie, a niekiedy również pieczenie lub uczucie kłucia. Zapalenie spojówek może powodować także duże zaczerwienienie, nadmierne łzawienie oraz pojawienie się ropnej wydzieliny.

Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?

Choroby oczu o podłożu zapalnym mogą współwystępować z katarem, kaszlem, bólem głowy, zmęczeniem, a nawet wysoką gorączką. Jeśli objawy nasilają się z czasem, trzeba je niezwłocznie skonsultować z okulistą, który ustali przyczynę choroby i zaproponuje adekwatną kurację.

Jak przebiega leczenie?

Zapalenie spojówek nie jest trudne do wyleczenia, jednak to ważne, aby w porę uzyskać trafną diagnozę. Okulista musi dokładnie zbadać spojówki, aby określić, jaki czynnik wywołał chorobę oczu. Jeśli oczy są tylko lekko podrażnione, schorzenie powinno ustąpić samoistnie po upływie około 2 tygodni. W innym wypadku konieczne będzie zastosowanie kropli z antybiotykiem lub leków o działaniu przeciwhistaminowym.

Na czym polega profilaktyka?

Zapalenie spojówek może mieć tendencję do nawracania, szczególnie jeśli jest spowodowane alergią lub wynika z obniżonej odporności organizmu. Wówczas warto stosować profilaktycznie krople do oczu z wysokim stężeniem hialuronianu sodu, które skutecznie łagodzą podrażnienia i zapewniają długotrwały komfort. W czasie kuracji należy też ograniczyć korzystanie z telefonu, komputera oraz innych urządzeń, które emitują światło niebieskie.

Jeśli w porę nie zadbasz o spojówki, choroba oczu może szybko się rozwinąć. Silny obrzęk spowoduje, że nie będziesz mógł w pełni otworzyć oczu, a zarówno spojówki, jak i okolice oka staną się bardzo bolesne. Dlatego warto dbać o oczy poprzez ich regularne nawilżanie i stosowanie dobrej jakości kropli ze sprawdzonym składem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 19°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama