Porozumienie w sprawie ZIT-u zostało podpisane przez marszałka Marka Woźniaka, który w imieniu Zarządu Województwa Wielkopolskiego jest dysponentem środków z programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 oraz liderów stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko - Ostrowska – prezesa Krystiana Kinastowskiego i Pawła Rajskiego – członka zarządu.
Samorządowcy złożyli podpisy w zabytkowych murach Pałacu w Lewkowie. Obiekt należy do wspaniałych zabytków południowej Wielkopolski i jednocześnie najokazalszych klasycystycznych rezydencji w regionie. W ostatnich latach, m.in. dzięki środkom unijnym (14,5 mln zł wsparcia), przeszedł gruntowny remont.
Duch przeszłości był pięknym tłem dla ważnych spraw dotyczących przyszłości naszego regionu. AKO otrzyma ponad 44 mln euro wsparcia. Pieniądze zaplanowane są na konkretne obszary działań. Po pierwsze to cyfryzacja usług publicznych, po drugie ochrona klimatu – a ściślej kwestia zatrzymywana wody.
Największy budżet – ponad 21,5 mln euro, samorządowcy z aglomeracji kalisko – ostrowskiej przeznaczą na infrastrukturę transportu miejskiego. Możemy więc spodziewać się zakupów nowych autobusów zero lub nisko-emisyjnych, budowy ścieżek rowerowych czy węzłów przesiadkowych. Te rozwiązania mają w większym stopniu zachęcić mieszkańców do korzystania z transportu publicznego – mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.
Wzorem poprzednich lat, także w kolejnych, będzie realizowanych sporo projektów społecznych i zdrowotnych, jak również służących integracji mieszkańców. Łącznie zostanie wydane na ten cel ponad 5 mln euro.
Jakie konkretnie inwestycje planują w ramach tych środków władze naszego miasta?
To m.in. dalsze etapy prac rewitalizacyjnych w Parku Przyjaźni. Chcielibyśmy również wszędzie tam gdzie jest to możliwe, np. przy ulicy Górnośląskiej – od banku PKO aż do Rogatki – „rozbetonować” chodniki, tak by pojawiła się zieleń, drzewa – mówi nam Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.
Miasto ma już też gotowy plan na rozwój infrastruktury rowerowej – na ten cel będzie można bowiem pozyskać pieniądze w ramach ZIT-ów.
Planujemy wykonać ścieżkę rowerową wzdłuż mostu na Szlaku Bursztynowym. Druga ścieżka, kończymy właśnie jej projekt, byłaby podwieszona pod most kolejowy i łączyła dwa brzegi Prosny - mówi prezydent Kalisza.
Wszystkie projekty w ramach ZIT-ów wymagają wkładu własnego. W poprzedniej edycji zazwyczaj było to 15 procent, w obecnej niestety wzrasta on do 30 procent.
Napisz komentarz
Komentarze