Problemy z uszami u dzieci
Zapalenie ucha u dziecka jest częstą przypadłością. Młodzi pacjenci zapadają m.in. na ostre zapalenia ucha środkowego, które zaliczane jest do jednej z najczęstszych chorób zapalnych wieku dziecięcego. W tym przypadku największa zachorowalność występuje w okresie od 6. do 24. miesiąca życia.
Zapalenie może mieć charakter: nawracający, ropny, wirusowy, krwotoczny lub martwiczy. Spowodowane jest ono infekcją bakteryjną lub wirusową. Objawem zapalenia ucha środkowego jest przede wszystkim ból, przebiegający z gorączką, szumami usznymi, dreszczami, a nawet niedosłuchem.
U dzieci często diagnozuje się również zapalenie ucha zewnętrznego. Do jego przyczyn można zaliczyć m.in. nieprawidłową higienę uszu, obecność ciała obcego w uchu (szczególnie u maluchów, które mają tendencję do umieszczania w przewodzie słuchowym drobnych przedmiotów), nieprawidłowości anatomiczne w budowie ucha, wąski przewód słuchowy i nierozwinięty układ odpornościowy.
Choroby uszu u dorosłych
Dolegliwości bólowe w obrębie uszu, umiejscowione najczęściej w samym uchu, zgłaszane są również przez dorosłych. Najczęstszą przyczyną jest stan zapalny. U dorosłych przeważają choroby ucha zewnętrznego – odwrotnie niż w przypadku dzieci, u których częściej dochodzi do zapalenia ucha środkowego.
Niewykluczone, że ból związany jest z urazami przewodu słuchowego i błony bębenkowej, oparzeniami, odmrożeniami czy też krwiakami małżowiny.
Jakie są sposoby na pozbycie się bólu? W aptekach dostępny jest wyrób medyczny – krople LIX dla dzieci i dorosłych, które mogą okazać się w takich przypadkach pomocne. Jakie mają działanie?
Krople LIX – kiedy warto po nie sięgnąć?
Krople LIX na ból ucha są przeznaczone do łagodzenia dolegliwości oraz wspomagania i leczenia stanów zapalnych ucha zewnętrznego – zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. Krople do uszu LIX można stosować już od 6. miesiąca życia.
W ich składzie znajdują się lidokaina i glicerol. Lidokaina zastosowana jest w nich jako środek pomocniczy, powierzchniowo znieczulający, który wzmacnia działanie glicerolu i szybko łagodzi ból ucha. Stosowana miejscowo cechuje się szybkim działaniem, ponieważ ból znika już po 2minutach od zastosowania. Na podstawie randomizowanych badań klinicznych dowiedziono, że lidokaina jest bezpieczna i ma dobrą tolerancję u pacjentów.
Głównym składnikiem kropli LIX jest glicerol, który ma właściwości wiążące wodę. Po zaaplikowaniu do przewodu słuchowego pochłania wodę znajdującą się w otoczeniu, powodując zmniejszenie obrzęku tkanek i redukując ból. Pomaga także zmiękczyć woskowinę i usunąć ją z ucha.
Po krople LIX można sięgnąć przy krótkotrwałym bólu ucha i stosować je wspomagająco przy leczeniu stanów zapalnych, które objawiają się obrzękiem, bólem i swędzeniem przewodu słuchowego zewnętrznego. Dobre efekty dadzą one przy wspomaganiu leczenia dolegliwości, którym towarzyszy ból o różnym pochodzeniu, np. spowodowany regularną ekspozycją na działanie wody i wilgoci, częstym stosowaniem detergentów czy długotrwałym noszeniem słuchawek lub woskowiną, która zatyka przewód słuchowy zewnętrzny i powoduje ból.
Aplikacja kropli LIX jest prosta – można zrobić to samodzielnie lub poprosić o pomoc drugą osobę. 1-2 krople preparatu należy wprowadzić do kanału słuchowego. Najlepiej, by pacjent przechylił głowę lub położył się na boku, by lek mógł swobodnie wpłynąć do ucha.
Krople LIX są wyrobem medycznym, który należy używać zgodnie z ulotką lub etykietą.
Źródła:
- Zakrzewska A., Ból ucha u dziecka, https://www.mp.pl/pacjent/objawy/74807,bol-ucha-u-dziecka
- Zagor M., Zakażenia ucha zewnętrznego, https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-uszu/106224,zakazenia-ucha-zewnetrznego.
- Jurkiewicz D., Zielnik-Jurkiewicz B.: Lidokaina w zapaleniach uszu – działanie, bezpieczeństwo, zastosowanie. Terapia, nr specjalny, sierpień 2019.
Informacje:
LIX krople do uszu
Wyrób medyczny
Przeznaczenie: Wspomagająco przy: stanach zapalnych objawiających się obrzękiem, bólem i swędzeniem przewodu słuchowego zewnętrznego; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany regularną ekspozycją na działanie wody i wilgoci; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany długotrwałym noszeniem, słuchawek lub woskowiną, która zatyka przewód słuchowy zewnętrzny; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany częstym stosowaniem detergentów, które niszczą naturalną błonę osłaniająca przewód słuchowy zewnętrzny.
Wytwórca: EmergoPharm Sp. z o.o. sp.k.
Podmiot prowadzący reklamę: Adamed Pharma S.A.
LIX/14126/10/23
Napisz komentarz
Komentarze