Dziś - w środę 22 listopada o godzinie 10:00 rozpoczyna się rejestracja mężczyzn, którzy chcą skorzystać z bezpłatnego badania USG jąder. Należy wspomnieć, że cały listopad miesiącem świadomości męskich nowotworów.
Program skierowany jest do kaliszan powyżej czterdziestego roku życia. Obowiązuje limit 123 badań.
Rejestrować na nie można się telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-12:00 pod numerem +48 573 310 418 albo osobiście w Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Nowotworowych przy ul. Bocznej 1 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-21:00. Termin badania - które realizowane są w ramach akcji zdrowotnej „Białe Soboty” - wyznaczony zostanie podczas rejestracji.
W czwartek, 23 listopada o godzinie 10:00 rozpoczną się zapisy na badania USG Doppler tętnic przedmózgowych, z których bezpłatnie mogą skorzystać mieszkańcy Kalisza powyżej czterdziestego roku życia.
Rejestracja będzie prowadzona od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00 telefonicznie pod numerem 62 767 10 94 albo osobiście w MED-SERVICE Sp. z o.o. przy ul. Śródmiejskiej 34 - wejście C. Te badania także wpisują się w akcję zdrowotną „Białe Soboty”. Obowiązuje limit 129 pacjentów.
Badanie dopplerowskie pozwala ocenić stan tętnic i żył, przede wszystkim wykryć ich niedrożność spowodowaną na przykład zmianami miażdżycowymi. Przydatne jest również w wykrywaniu zagrażających zdrowiu i życiu tętniaków.
Co to za badanie?
Jak informuje portal medicover.pl, USG Doppler służy ocenie stanu tętnic i żył. Specyfika badania polega na wykorzystaniu zmiany częstotliwości fal ultradźwiękowych, które odbijają się od krwinek płynących w naczyniach krwionośnych (tzw. efekt Dopplera). Następnie fala dźwiękowa jest przetwarzana na obraz badanej części ciała. USG Doppler jest nieinwazyjne i bezbolesne.
Badanie USG Doppler stosuje się, aby ocenić stan tętnic i żył oraz ich pracę.
Dzięki badaniu dopplerowskiemu można zdiagnozować:
- zakrzepy,
- tętniaki,
- niewydolność żylną (nieprawidłowo funkcjonujące zastawki żylne),
- chorobę tętnic obwodowych (zmniejszone krążenie krwi w nogach),
- wrodzone wady serca,
- wady zastawek serca.
Kaliszanie mogą także korzystać z miejskich programów wczesnego wykrywania chorób piersi u kobiet i wczesnego wykrywania raka jelita grubego.
Ten pierwszy skierowany jest do pań w przedziale wiekowym 40-49 lat i polega na wykonaniu badania mammograficznego, wykonywanego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Ludwika Perzyny w Kaliszu. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej: telefonicznie pod numerem +48 62 765 13 18, osobiście w segmencie 3A od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00 lub drogą elektroniczną na adres [email protected] . Badania będą prowadzone do 30 listopada bieżącego roku.
Program wczesnego wykrywania raka jelita grubego natomiast adresowany jest do mieszkańców Kalisza urodzonych w latach 1988-1974. Polega na wykonaniu badania kału na krew utajoną. W przypadku dodatniego wyniku i/lub obciążającego wywiadu wynikającego z przeprowadzonej ankiety, odbędą się także konsultacje z lekarzem gastroenterologiem i wykonane zostanie badanie kolonoskopowe. Program realizowany jest w Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Nowotworowych przy ul. Bocznej 1. Przekazanie próbek - materiału do badań kału na krew utajoną – do Centrum jest możliwe od poniedziałku do soboty w godzinach 8:00-22:00.
Napisz komentarz
Komentarze