Forum Zdrowia Kobiety odbywa się już od dziesięciu lat. W tym czasie w gmachu kaliskiej PWSZ wykłady wygłosiło kilkuset wybitnych lekarzy i specjalistów, a wysłuchało ich tysiące słuchaczy. Według Jana Chajdy, rektora PWSZ taka debata jest niezbędna. - Rzecz, o którą toczy się ta debata jest bezcenna. To życie i zdrowie naszych kobiet, żon, matek, córek, kaliszanek, Wielkopolanek, Polek. Każda z nich zasługuje na dobry byt. Świadomy tego prof.Pisarski zwykł mawiać, że zdrowa kobieta to zdrowe społeczeństwo – mówił podczas rozpoczęcia konferencji.
Profesor Tadeusz Pisarski, wybitny ginekolog i położnik, jeden z głównych założycieli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu, ojciec kierunków pielęgniarstwo i położnictwo w kaliskiej PWSZ był także inicjatorem i głównym organizatorem cyklu konferencji naukowych pod hasłem „Forum Zdrowia Kobiety”. To, co zapoczątkował kontynuuje teraz cała kadra PWSZ oraz córka śp. profesora, prof. Magdalena Pisarska. W tym roku uczestnicy poruszają problemy związane z macierzyństwem - nie tylko te dotyczące zdrowia. - Zastanówmy się tak naprawdę, czy Matka Polka współczesna, bez względu na to co wybierze, ma komfort wyboru? Jeśli zostaje w domu i oddaje się w całości opiece nad dzieckiem jest przez społeczeństwo – co pokazują wszystkie badania - natychmiast gorzej postrzegana, bo nie robi kariery zawodowej. Jeśli poświęca się karierze zawodowej, no to cóż za wyrodna matka! – mówiła zaproszona na konferencję Krystyna Łybacka, posłanka do Parlamentu Europejskiego.
Z kolei eurodeputowany Andrzej Grzyb artykułował w swoim wystąpieniu powiązania między zdrowiem kobiet a… ekonomią. - Warto przypomnieć, że zdrowie to jest też gospodarka. To jest cała wielka przestrzeń naszej działalności publicznej, związanej również z gospodarką – podkreślał.
Tematy poruszane podczas tegorocznego Forum są różnorodne. Od czysto medycznych, dotyczących np. genetyki czy porodów przedwczesnych, po społeczne czy psychologiczne. Forum potrwa do soboty.
Katarzyna Krzywda, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze