Reklama
Reklama
Reklama

Sukces młodej kaliszanki. Pokazała „Dea Magna”

Pod koniec kwietnia w poznańskim kompleksie Concordia Desing odbyła się prestiżowa, 22 edycja Gali Polskiej Mody, podczas której swoją kolekcję prezentowała kaliszanka Michalina Pikuzińska - Kaczmarek. Jej kolekcja “Dea Magna” zdobyła uznanie Kapituły Polskiej Akademii Mody i została wyróżniona w Konkursie o Srebrną Pętelkę.
Sukces młodej kaliszanki. Pokazała „Dea Magna”

22 Gala Polskiej Mody Polskiej Akademii Mody w tym roku udowodniła, że moda może być sztuką użytkową i może mówić do interesariuszy – ale nie tylko – we wszystkich językach świata. Jest to gala bardzo prestiżowa, a rangę wydarzenia podkreśliła obecność wielu znamienitych gości - licznych senatorów, ambasadorów czy posłów. Na tej gali swoją kolekcję pt” Dea Magna” prezentowała również kaliszanka – Michalina Pikuzińska - Kaczmarek. 

 - „Dea Magna” czerpie z ekspresjonistycznej architektury Hansa Poelziga. Rozedrganie linii splecione z monumentalnością form, podkreślenie kobiecej sylwetki zestawione z atrybutami władczości – kontrasty, na których budowana jest kolekcja stanowiły podwaliny ekspresjonizmu w sztukach wizualnych początku XX wieku. Wydłużone sylwetki, podkreślone ramiona i wyeksponowana uniesiona szyja nawiązujące do kreacji famme fatale w kinie niemym wzmagają poczucie onieśmielenia odbiorców. - mówi Michalina Pakuzińska - Kaczmarek, wyróżniona Srebrną Pętelką.

Michalina Pakuzińska - Kaczmarek swoją kolekcją chciała uwidocznić światu bardzo istotny dla niej temat.

 - Kolekcja związana jest z podniesieniem poczucia podmiotowości kobiety. Dostrzeżony problem społeczny przetransponowany został na język ubioru, którego funkcja wyrażona jest bezpośrednio w atrybutach dominacji w kreacjach, oraz w sferze treściowej – jako manifestacja. - mówi Michalina Pakuzińska - Kaczmarek, wyróżniona Srebrną Pętelką

Pomysł, wykonanie i zaprezentowanie wywarło na Kapitule Polskiej Akademii Mody bardzo duże wrażenie, co poskutkowało zdobyciem przez kaliską projektantkę Wyróżnienia - Srebrny Pętelek 2024.

Ponadto, w ramach 49 edycji Konkursu o Srebrną Pętelkę laureatkami głównych nagród zostały Oliwia Krokosz (kolekcja „Horrendus”) i Julia Moruha („Gentlewoman”). Wyróżnienia powędrowały do Michaliny Pikuzińskiej-Kaczmarek („Dea Magna”), Dominiki Chuchli („Soirée”) i Aliny Sposób („Real Love”) a dyplomy z podziękowaniami za udział w konkursie dostały Amelia Nowak („Angelic”) i Julita Opara („Wygoda ponad wszystko”). Nagroda imienia Jagody Komorowskiej wyróżniła Barbarę Chwesiuk (firma Bialcon, emanująca szkocką kratą kolekcja „Tartan”).

Statuetką Złotej Pętelki – najbardziej prestiżowym i pożądanym wyróżnieniem w świecie polskiej mody zostali uhonorowani: Julia Tomaszewska (autorska „Moja wizja”) i Dominik Górny (jako czwarty w historii dziennikarz i pierwszy Poznaniak). W finale podziwialiśmy pokaz sygnowany marką La Metamorphose, który pokazał, że sztuka projektowania łączy się z kreatywną wizją i magią stylu. Jej właścicielki: Ewa Gawkowska i Małgorzata Szczęsna, ambasadorki PAM otrzymały statuetkę Złotej Super Pętelki.

Michalina Pikuzińska - Kaczmarek ukończyła wrocławską Akademię Sztuk Pięknych i Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM oraz Projektowanie Ubioru na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Wcześniej była zdobywczynią Grand Prix w konkursu „Od kreacji do rzeczy” oraz Grand Prix Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki w konkursie „Mistrz – uczeń 2021”.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama