Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej gorąco będzie już w czerwcu.
W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej. Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej, na wschodzie możliwa suma powyżej normy wieloletniej. – przewiduje IMGW.
Lipiec i sierpień również będzie gorętszy niż średnia temperatura mierzona w okresie 1991 – 2020. Należy się spodziewać wielu dni z upałami na poziomie 30 stopni Celsjusza, wysoka temperatura będzie wywoływać inne zjawiska w świecie przyrody i w pogodzie.
W przypadku sprawdzenia się prognoz dotyczących wysokiej temperatury powietrza należy spodziewać się zwiększonego parowania oraz występowania gwałtownych opadów burzowych, w czasie których spływ powierzchniowy jest zbyt szybki aby zasilić zlewnię. W takiej sytuacji dochodzić będzie do dalszych spadków stanu wód oraz poziomu wód gruntowych, a w konsekwencji do wystąpienia suszy w sezonie letnim. W przypadku wystąpienia intensywnych opadów towarzyszących burzom możliwe są gwałtowne wzrosty stanów wód, w szczególności na małych ciekach i w zlewniach zurbanizowanych – informują Wody Polskie.
W ubiegłe wakacje w Kaliszu temperatury kilkukrotnie zbliżały się do „35 kreski” na termometrze. Największe fale upałów dotknęły nas w sierpniu. Średnie temperatury globalnie wskazują na coraz cieplejsze lata, ale pogodowe „tropikalne incydenty” zdarzały się u nas już wcześniej.
W historii pomiarów temperatur w Kaliszu rekord padł w 1992 roku w sierpniu. Termometry wskazały wówczas 38 stopni Celsjusza.
Napisz komentarz
Komentarze