– Funkcjonowania Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, budzi nasze wątpliwości – przyznał minister Adam Bodnar. - Powinniśmy przywrócić oryginalne znaczenie i misję Centralnego Ośrodka Kształcenia Kadr Więziennictwa dążyć do zmian w zakresie funkcjonowania AWS – podkreślił.
Nowe kierownictwo ministerstwa sprawiedliwości zarzuca uczelni rodem z Kalisza, że zajmuje się kształceniem kadr politycznych, jej rektor został wybrany w trybie „niespotykanym” w innych uczelniach mundurowych, ponadto Akademia w trybie pozakonkursowym dostała dofinansowanie z Funduszu Sprawiedliwości na 5 projektów o łącznym budżecie 34 mln zł.
– Akademia Wymiaru Sprawiedliwości w wyniku zmian legislacyjnych, ze szkoły, która kształciła kadry więzienne, stała się kuźnią kadr politycznego wymiaru sprawiedliwości. Dzisiaj to szkoła, która mimo znacznych nakładów finansowych nie zaspokaja potrzeb Służby Więziennej. Zwróciła również uwagę, że na czele akademii stoi obecnie rektor powoływany przez Senat uczelni, co jest niespotykane w przypadku uczelni mundurowych. Rektorzy takich uczelni winni bowiem być powoływani przez ministra sprawiedliwości – mówi Maria Ejchart, wiceminister sprawiedliwości.
Zdaniem ministerstwa sprawiedliwości uczelnia pochłania ogromne koszty. W 2019 roku jej działalność kosztowała 7 milionów złotych, a w tym roku to już 150 mln zł. Wśród zarzutów jest też fakt posiadania licznych nieruchomości na terenie całego kraju. Nowy dyrektor Generalny Służby Więziennej, Andrzej Pecki złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w sprawie Akademii. Co dalej?
– Powołanie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości całkowicie zburzyło system szkolenia w Służbie Więziennej. Ta szkoła została zupełnie oderwana od struktury jednostek organizacyjnych SW (…) Chcemy zmienić nazwę uczelni na Wyższą Szkołę Służby Więziennej, która będzie uczelnią zawodową, nadzorowaną przez Dyrektora Generalnego SW i ministra sprawiedliwości oraz szkołą, która będzie przygotowywała do uzyskania stopnia oficerskiego – zapowiedziała wiceminister Ejchart.
Co na to władze Akademii Wymiaru Sprawiedliwości? Zarzuty o ewentualnych nieprawidłowościach i politycznym uwikłaniu AWS pojawiały się od początku kadencji obecnie rządzącej koalicji. Zarzuty te odpierał kilka razy rektor – komendant Michał Sopiński, broniąc AWS i własnego stanowiska.
Jakiekolwiek kwestionowanie prze władze publiczne legalności dwukrotnego powołania na stanowisko Rektora-Komendanta dr. Michała Sopińskiego należy uznać za całkowicie nieuprawnione. Byłoby ono nie tylko sprzeczne z prawem powszechnie obowiązującym ale też doprowadziłoby do niekorzystnych skutków w Służbie Więziennej, kurateli sądowej oraz całym wymiarze sprawiedliwości. (…) Podsumowując, Akademia Wymiaru Sprawiedliwości jest wprawdzie młodą jednostką organizacyjną, jednak posiada ogromny potencjał, ugruntowane kontakty na arenie międzynarodowej i klarownie określone perspektywy rozwoju. – czytamy w jednym z oświadczeń AWS.
Napisz komentarz
Komentarze