Reklama
Reklama
Reklama

Kolej przygotowała wakacyjną niespodziankę. Pasażerowie się ucieszą

Wakacje coraz bliżej. A co za tym idzie - za chwilę Polacy ruszą w podróże. Wielu z nich wybierze właśnie pociągi. Na tę okazję PKP Intercity przygotowała swoim pasażerom miłą niespodziankę.
Kolej przygotowała wakacyjną niespodziankę. Pasażerowie się ucieszą

Autor: fot. fb/ PKP Intercity

Od wczoraj, od niedzieli 9 czerwca PKP Intercity zniosło obowiązek rezerwacji miejsc w części pociągów. Podróżni będą mogli jeździć pociągami bez wskazania miejsca na bilecie.

Skąd ta decyzja?

Dotychczasowe zasady, czyli obowiązek rezerwacji miejsca oraz jej nieodpłatności, stwarzały fikcję, że wszystkie miejsca w pociągu są zajęte. Pobieranych było wiele rezerwacji miejsc, tyle że nikt nie jechał na tym miejscu.

To powodowało, że na ten pociąg nie można już było kupić biletu. W efekcie wielu podróżnych obchodziło się smakiem. Dlatego przewoźnik podjął decyzję o zmianie zasad. Moment wybrał nieprzypadkowo: w życie wchodzi wakacyjna korekta rozkładu jazdy.

A od 9 czerwca w pociągach zespolonych Flirt, ED-74 (potocznie zwane Edytami) oraz spalinowych zespołach trakcyjnych zostanie zniesiona obowiązkowa rezerwacja miejsc. Oznacza to, że podróżni będą mogli wyruszyć w podróż z biletami, ale bez wskazanych miejsc, a zapełnienie będzie mogło przekraczać 100 proc.

Tyle teorii, a jak to będzie wyglądało w praktyce?

Wprowadzona zostanie opłata za rezerwację miejsc do biletów okresowych, m.in. odcinkowych, kupionych w ofertach Multiprzejazd i Multiprzejazd Max. Od 9 czerwca rezerwacja będzie kosztowała 3 zł przy przejazdach pociągami TLK, IC oraz EIC. 

W pociągach kategorii InterCity obsługiwanych składami ED161 (Dart) rezerwacja nadal będzie obowiązkowa.

W pozostałych pociągach InterCity  Flirt, ED-74 i spalinowych zespołach trakcyjnych oraz w pociągach TLK, IC i EIC  rezerwacja będzie fakultatywna. Podróżny będzie mógł zająć każde wolne miejsce do czasu zgłoszenia się podróżnego, który ma taką rezerwację. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

LOL 11.06.2024 08:53
Niespodzianka to by była gdyby pociągi osobowe z Wrocławia, Poznania, Kluczborka i Leszna kończyły bieg w Kaliszu zamiast w Ostrowie Wlkp, to tylko 20 km a nie da się wydłużyć tych relacji!

Bolo 10.06.2024 17:50
Niespodzianka to będzie jak dojadę do Gdańska beż przesiadek!!!!

K. 10.06.2024 15:32
Bez sensu.

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 10 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Co to jest?Treść komentarza: Powinien być szynobus kursujący na trasie Odolanów-Opatówek co 20 minut a nie takie coś. Jedno połączenie z Kalisza do Jarocina i jedno do Opatówka na dzień, ha ha ha ha. Głupim planom mówimy NIE.Data dodania komentarza: 4.12.2024, 09:38Źródło komentarza: Nowe pociągi połączą Kalisz z regionem? Wiemy dokąd dojadąAutor komentarza: XDTreść komentarza: XD ha ha ha ha, by się wstydzili z taką ofertą dla Kalisza.Data dodania komentarza: 4.12.2024, 09:22Źródło komentarza: Nowe pociągi połączą Kalisz z regionem? Wiemy dokąd dojadąAutor komentarza: m13Treść komentarza: Pracują ale to mało ambitna i nisko płatna praca.Data dodania komentarza: 4.12.2024, 09:19Źródło komentarza: Jedna to za mało, budują drugą. Wielka hala na DobrzecuAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Niemiecki koncern Siemens Mobility - producent składów pociągów o prędkościach powyżej 300 km/h, które mają omijać Kalisz a których nie ma Polska - wypowiedz Prezesa "Interesują nas m.in. plany związane tzw. komponentem kolejowym CPK. W czerwcu 2024 r. rząd ogłosił, że projekt ten będzie realizowany, a za jego obsłużenie odpowiada spółka CPK. Jesteśmy gotowi tworzyć Kolej Dużych Prędkości w Polsce zarówno w części infrastrukturalnej, jak i taborowej" — mówi w rozmowie z portalem WNP Tomasz Prejs, nowy prezes Siemens Mobility w Polsce. Trzeba pomagać niemieckiej gospodarce. Są ekologiczne piece na pelet zgodne z Zielonym Ładem bo czołowym producentem peletu są Niemecy. Konieczne elektrownie wiatrowe od niemieckich producentów. A zamknięcie rozbudowy portu lotniczego CPK bo przecież lotnisko jest w Berilinie i rozbudowy portów morskich w Polsce bo port Hamburgu ma problemy...... cytat "Niemieckie porty morskie notują w ostatnich latach coraz gorsze wyniki. W 2023 r. przeładowano w nich łącznie 267,8 mln ton ładunków – to najgorszy rezultat od kryzysowego roku 2009 i powrót do poziomu sprzed dwóch dekad" Bez komentarza. Będziemy machać niemieckim składom, które przetną Kalisz i się u nas nie zatrzymają. Dziękujemy PO.Data dodania komentarza: 4.12.2024, 09:17Źródło komentarza: Nowe pociągi połączą Kalisz z regionem? Wiemy dokąd dojadą
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama