Do tej sytuacji doszło w lesie na terenie Nadleśnictwa Góra Śląska na północy Wielkopolski. W tamtejszych lasach gniazdują orły bieliki i są one punktem szczególnego zainteresowania człowieka. I tylko dlatego udało się uratować parę młodych orłów. Podczas przeglądu zasiedlenia gniazd Cezary Brodziak z Komitetu Ochrony Orłów zauważył siedzące na ziemi pisklęta.
Podczas tegorocznego przeglądu okazało się, że jedno gniazdo spadło na ziemię. Było to wieloletnie gniazdo bielików z dwoma pisklętami. Młode nie ucierpiały podczas upadku, ale groziło im niebezpieczeństwo ze strony drapieżników lub śmierć głodowa. Po oględzinach ich kondycji zdrowotnej można było przypuszczać, że gniazdo spadło kilka dni temu – informują leśnicy.
Pisklęta przewiezione zostały do ośrodka rehabilitacji zwierząt mieszczącego się przy Stacji Badawczej Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu. Tam wracają do sił i pełni zdrowia. Gdy podrosną zostaną wypuszczone na wolność.
Bielik, orzeł bielik, birkut (Haliaeetus albicilla) to gatunek największego europejskiego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych. Zamieszkuje głównie obszary przylegające do zbiorników wodnych, wzdłuż wybrzeży morskich, w pobliżu rzek. Jest to gatunek osiadły. Gniazduje na wierzchołkach dużych drzew, na konarach znajdujących się przy pniu – informuje Nadleśnictwo Góra Śląska.
Napisz komentarz
Komentarze