Odkrywka Tomisławice to jedna z najmłodszych kopalni węgla brunatnego należąca do grupy PAK KWB Konin. Wydobycie węgla rozpoczęło się tam w 2010 roku, a jej wyeksploatowanie i zamknięcie planowane jest na 2030 rok. Równolegle do prac ciężkich i ogromnych maszyn wydobywczych trwają prace bardziej precyzyjne, skupione na poszukiwaniu śladów zostawionych przez naszych przodków.
Przeprowadzenie ratowniczych badań archeologicznych to rutynowe działanie PAK KWB Konin na obszarze przewidzianym pod prace górnicze. Stanowią one obowiązek inwestora i odbywają się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w zakresie ochrony dziedzictwa archeologicznego – informuje grupa ZE PAK.
Na odkrywce w Tomisławicach archeolodzy pracują na dwóch stanowiskach. Na jednym z nich odkryto artefakty, czyli przedmioty wykonane ręką człowieka, w tym mielerze, ceramikę, przedmioty żelazne z okresu średniowiecza. Na drugim, na którym na razie prowadzone są badania sondażowe, znalezisko zapowiada się bardziej okazale.
Archeolodzy natrafili na ślady osady obronnej kultury łużyckiej. Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał przeprowadzenie dwóch dodatkowych sondaży i na ich podstawie podejmie decyzję o rozszerzeniu prac – informuje spółka energetyczna spod Konina.
Kulturą łużycką nazywa się ludzkie osadnictwo z epoki brązu i wczesnego żelaza. Pozostałości ówczesnej aktywności człowieka datuje się na okres 1300 r p.n.e. – 400 r. p.n.e). Kultura łużycka występowała głównie na ziemiach terytorialnie zgodnych z granicami dzisiejszej Polski, ale i obszarów Niemiec, Czech, Słowacji czy Ukrainy. Ówcześni ludzie byli w stanie wytwarzać naczynia ceramiczne, obrabiać brąz, tworzyć prostą broń, populacje zrzeszały się w osady, wznosząc proste budowle z drewna i kamienia.
Napisz komentarz
Komentarze