W rozmowie z portalem pleszew24.info ks. Dariusz Brylak zaznacza, że po tak traumatycznych przeżyciach jak poronienie rodzice mają prawo zrezygnować z odbioru utraconych dzieci, jednak dodaje, że on jako kapłan ma obowiązek je pochować.
- Pochowaliśmy pięcioro dzieci, które zostały utracone na różnych etapach ciąży. Gdy dowiedziałem się o tym, że w szpitalu są nieodebrane dzieci utracone, sam jako Dariusz Brylak, wystąpiłem z wnioskiem o przekazanie ich - mówi kapłan.
Wspólna mogiła dzieci utraconych powstała w nowej części cmentarza.
- Jeśli w przyszłości zajdzie taka potrzeba, oczywiście pochówki dzieci utraconych, a nieodebranych będą kontynuowane. Nikt nie ma prawa bowiem oceniać rodziców w takiej sytuacji - mówi ks. Brylak.
Kapłan zapowiada, że chce w Pleszewie wypracować rozwiązania systemowe dotyczące pochówku dzieci utraconych oraz wsparcia rodziców w takiej sytuacji.
- Myślę, że większości rodziców, którzy utracili dzieci, nie zna przysługujących im praw obowiązujących w naszym kraju. Cześć z nich nie otrzymuje wystarczającego wsparcia psychologicznego. Pochówek dziecka utraconego, pomaga przejść tę traumę, tak jak w przypadku każdej innej osoby bliskiej, członka rodziny - tłumaczy duchowny.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Napisz komentarz
Komentarze