Bez lasów nie ma drewna, a bez tego surowca zawaliłaby się znaczna część polskiej gospodarki. Szczególnie w Wielkopolsce prężnie rozwija się branża meblarska, która opiera się na pozyskiwanym drewnie z polskich lasów. Z drugiej strony las to nie tylko uprawa drzew. To nasz skarb narodowy – zapewnia wiceminister klimatu.
Lasy społeczne to mają być lasy, które będą służyć czemuś więcej niż tylko temu aspektowi gospodarczemu. Mówimy tutaj o zbieraniu grzybów, zbieraniu jagód, bieganiu po lesie, jeździe na rowerze, ale też kwestią retencji wody, tworzeniu tzw. zieleni pierścieni wokół miast - mówi Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i ochrony środowiska.
Troska o lasy ma też przyczynić się do ograniczenia zmian klimatu. Wiceminister i jednocześnie Główny Konserwator Przyroda zapowiada ograniczenie w gospodarczym eksploatowaniu lasów.
Wyłączenia 20 procent lasów w skali ogólnopolskiej z gospodarki leśnej i przestawienia akcentu na te aspekty przyrodniczo – społeczne. To będzie proces, który będziemy wspólnie tworzyć i do niego dochodzić na jakiejś matrycy czasu – zapowiada Dorożała.
Konsultacje z leśnikami w Nadleśnictwie Kalisz
Wiceminister przyznaje, że sprawa budzi sprzeciw różnych środowisk w tym branży meblarskiej, ale ma pomysł jak ochronić tę branżę przed stratami, a jednocześnie ochronić lasy przed wycinką. Ministerstwo pracuje nad zakazem spalania pełnowartościowego drewna w masowej energetyce, tj. np. w dużych elektrowniach. Dzięki temu oszczędzi się miliony metrów sześciennych drewna, które może posłużyć branży meblarskiej. Natomiast mniej ciężkich maszyn w lesie i mniej wycinek, to więcej miejsca na lasy społeczne. U nas taki las funkcjonuje od dawna.
Jest to w sposób naturalny Las Winiarski. Jeżeli dzisiaj zapytać mieszkańców Kalisza, to zdecydowana większość wie gdzie jest Las Winiarski, korzysta z niego, i co więcej uznaje go za miejski, bo tak ta tkanka leśna wrosła w kulturę miasta, a to jest las Lasów Państwowych. To tylko pokazuje jaką dobrą pracę, z jakim wyczuciem prowadziły Lasy Państwowe w Lesie Winiarskim - mówi Barbara Oliwiecka, posłanka Polska 2050.
Las Winiarski i współpraca lokalnej społeczności z Nadleśnictwem Kalisz ma być przykładem dla innych miast i nadleśnictw. W Winiarach nie pozyskuje się masowo drewna, dokonywane są jedynie cięcia pielęgnacyjne. Za to odbywa się tu dużo imprez sportowych, las na co dzień służy wielu mieszkańcom. Takie miejsca chronione przed inwazyjną gospodarką leśną mają powstać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce. Wiceminister spotkał się z leśnikami z całego regionu w siedzibie Nadleśnictwa Kalisz gdzie dyskutowano o lasach społecznych i przyszłości Lasów Państwowych.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Nagła śmierć 18-letniej Natalii. Ustalenia prokuratury
Miała być budowa, nadal rosną krzaki. Co dalej z tą inwestycją?
Napisz komentarz
Komentarze