Zgodnie z prognozą IMGW od jutra do niedzieli w Kaliszu mają wystąpić intensywne opady deszczu. Prezydent Krystian Kinastowski spotkał się dziś z przedstawicielami wydziałów Urzędu Miasta, miejskich jednostek i służb odpowiedzialnych za działania w sytuacjach kryzysowych, by uzgodnić stan przygotowań i podjąć kolejne działania służące wsparciu ochrony mieszkańców i ich mienia w razie podtopienia czy zalania.
Władze miasta zgromadziły piasek i worki do budowy improwizowanych wałów przeciwpowodziowych, które będą w dyspozycji służb, ale będą dostępne też dla kaliszan.
- Minimum 1500 worków z piaskiem będzie dostępnych od dzisiejszego wieczoru na terenie Komendy Miejskiej PSP przy ul. Nowy Świat. 30 ton piasku dostarczono do OSP Piwonice. Jednostka otrzyma również 2000 worków do samodzielnego wypełnienia przez mieszkańców. Pustymi workami będzie dysponował Wydział Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych – należy zgłaszać się po ich odbiór przy ul. Kościuszki 1A w godzinach pracy urzędu. Przygotowano 1000 worków – informuje Miasto Kalisz.
Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego będzie w najbliższych dniach pracować jak do tej pory całodobowo, ale w większej obsadzie. Wszystkie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Państwowa Straż Pożarna są gotowe do działania. Trwają prace związane z udrażnianiem przepustów. W czasie opadów jednostki OSP i Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. monitorować będą przepływ wody w newralgicznych miejscach. W gotowości jest ciężki sprzęt, którym w razie potrzeby przepusty zostaną udrożnione.
Jak niszczycielski jest żywioł wody kaliszanie widzieli 19 sierpnia, kiedy to silna ulewa zalewała drogi, posesje, a nawet niszczyła drogi. Z tak intensywnym deszczem nie radzą sobie systemy kanalizacji deszczowej i nawet jeśli jest niski poziom lustra wody w rzekach, występują tzw. powodzie błyskawiczne. Woda wdziera się na posesje, do piwnic, skutki usuwane są przez wiele kolejnych dni po wystąpieniu ulewy. W końcówce tego tygodnia sytuacja może być jeszcze trudniejsza.
- Od piątku nad Polskę od południowego zachodu po południe nasunie się niż genueński, który przyniesie ze sobą bardzo dużą ilość opadu nawet do 100 litrów na m2, najbardziej zagrożonymi rejonami będą południe i południowy zachód Polski. Sytuacja ta może nieść ze sobą powodzie błyskawiczne, podtopienia i zalania- informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Już dzisiaj, w środę, 11 września, IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia, które obejmuje również Kalisz.
- Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana suma opadów dla okresu od godz. 06.00 dnia 12.09 do 07.00 dnia 13.09 wyniesie do 40 mm, od godz. 07.00 dnia 13.09 do godz. 07.00 dnia 14.09 wyniesie do 40 mm.
Ostrzeżenie to jednak ma prawo ulec jeszcze zmianie. Prawdopodobieństwo wystąpienia oscyluje się na 85%. Największe deszcze zapowiada się na piątek, gdzie Kalisz znajdzie się na drodze tzw. niżu genueńskiego, który przybędzie do nas z rejonu Morza Śródziemnego, sprowadza on ze sobą do środkowej Europy ogromne ilości wilgoci.
AKTUALIZACJA, 13 WRZEŚNIA
Od godz. 07.00 dnia 13.09 do godz. 07.00 dnia 14.09 suma opadów wyniesie do 40 mm – zapowiada ostrzeżenie dla Kalisza IMGW.
Po wczorajszych i nocnych opadach deszczu podnosi się poziom wody w Prośnie. W Kaliszu na razie tylko o kilka centymetrów, ale mniejsze rzeki napełniają się szybciej. W Swędrni w Dębę w ciągu doby lustro wody podniosło się blisko o 40 centymetrów i już osiąga poziom ostrzegawczy.
Szybko wypełnia się koryto Prosny na południe od Kalisza, np. w Mirkowie w ciągu doby poziom wody podniósł się o 30 centymetrów. Już teraz fatalnie wygląda sytuacja na rzece Barycz i w okolicach Odolanowa. Tam woda nie zdążyła znaleźć ujścia po sierpniowych ulewach, a już zbiera się ponownie. Tuż za granicą Wielkopolski, w Miliczu dziś spadnie do 120 litrów wody/mkw, w sobotę kolejne 120 l/mkw, i 110 l/mkw. w niedzielę. Dla terenów między Miliczem a Odolanowem oznaczać to może największą powódź od lat.
Dziś w Baryczy na wysokości Odolanowa poziom wody wynosi 122 cm i już jest w strefie stanów wysokich. Jutro poziom ten wyniesie 264 cm. Jak przypomina IMGW absolutne maksimum, które odnotowano na Baryczy w Odolanowie to 252 centymetry i woda sięgnęła tej wysokości w 1953 roku. Jutro, 14 września będzie jej więcej niż 70 lat temu.
Władze Odolanowa przygotowują się na przyjście wielkiej wody, a w planach jest też ewakuacja wszystkich mieszkańców.
- Przenieść na górne kondygnacje dokumentację, sprzęt i wartościowe mienie znajdujące się w piwnicach lub na parterze zagrożonych obiektów. Przygotować worki z piaskiem w celu zabezpieczenia drzwi wejściowych i okien piwnicznych – worki można również odebrać ze strażnicy OSP w Odolanowie przy ul. 1 Maja. W przypadku ogłoszenia ewakuacji należy przemieścić się do budynku Liceum Ogólnokształcącego w Odolanowie – najwyżej położony punkt w mieście. Prosimy nie zapominać o zwierzętach. . Nie używać w gospodarstwie domowym wód gruntowych z powodu ich ewentualnego zatrucia. Usunąć z zagrożonego terenu samochody, maszyny rolnicze oraz inny sprzęt, który w wyniku zalania wodą może ulec zniszczeniu. Usunąć zwierzęta domowe i gospodarskie, które mogą być narażone na utonięcie w wyniku fali powodziowej – czytamy w komunikacie władz Odolanowa.
W Odolanowie w wielu miejscach dopiero co ustąpiła woda po sierpniowych ulewach, a mieszkańcy już przygotowują się do kolejnych podtopień
W Odolanowie może dojść do powodzi największej od lat. W Kaliszu jak na razie można się spodziewać lokalnych podtopień w niższych terenach miasta oraz wylewu mniejszych cieków wodnych. Od środy przygotowują się do tego służby i mieszkańcy. Wczoraj wydano kaliszanom kilka tysięcy worków z piaskiem.
- Akcja jest cały czas kontynuowana. Mieszkańcy Kalisza co chwilę przyjeżdżają do KM PSP na ul. Nowy Świat i tę pomoc otrzymują w postaci worków z piaskiem. - mówi nam Dominik Kałużny, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Kaliszu.PRZECZYTAJ TAKŻE:
25 nowych ofert pracy. KALISZ I OKOLICE
Pojazdy niemieckiej firmy na ulicach Kalisza. Będziecie korzystać?
Napisz komentarz
Komentarze