Co powoduje wzmożone wypadanie włosów jesienią?
Wypadanie włosów jesienią może mieć związek zarówno z czynnikami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Gdy kończy się lato, spadają temperatury i skróceniu ulega czas ekspozycji na słońce. Warunki zewnętrzne oddziałują na poziom hormonów — jesienią wzrasta poziom melatoniny i testosteronu. Zmiany hormonalne mogą pociągać za sobą wzmożone wypadanie włosów, które nie powinno jednak prowadzić do ich widocznego przerzedzenia. Fizjologiczne wypadanie włosów zwykle rozpoczyna się w październiku i trwa maksymalnie 6-8 tygodni.
Nie zawsze jednak sezonowe wypadania włosów jest zjawiskiem fizjologicznym. W okresie jesiennym wiele osób cierpi z powodu niedoborów witamin i minerałów. Często są one skutkiem ubogiej diety — jesienią w jadłospisie niejednokrotnie brakuje świeżych owoców i warzyw. Jesienny niedostatek słońca może również skutkować niedoborami witaminy D. Dodatkowo sezonowe infekcje zwiększają zapotrzebowanie na niektóre witaminy (np. C). Jednym z objawów niedoborów witamin (m.in. A oraz z grupy B) oraz minerałów (m.in. żelaza) jest osłabienie włosów i ich zwiększone wypadanie. W przypadku niedoborów pokarmowych zazwyczaj wypadaniu włosów towarzyszą inne objawy, m.in. łamliwość paznokci, zmiany skórne. W uzupełnieniu poziomu witamin wpływających na stan włosów pomóc mogą preparaty takie jak Biotebal tabletki.
Jakie witaminy ograniczają wypadanie włosów?
Witaminy i minerały wpływają na strukturę i pigmentację włosów, nawilżenie skóry głowy i wydzielanie łoju. Do najważniejszych witamin, które poprawiają stan włosów, należą:
- biotyna (witamina B7) — wpływa na wytwarzania keratyny (białka budulcowego włosów), wzmacnia włosy, zwiększa ich grubość i elastyczność;
- witamina B5 — poprawia nawilżenie i sprężystość włosów, pobudza wytwarzanie keratyny, zmniejsza łamliwość włosów;
- witamina B12 — pobudza regenerację i dotlenienie komórek, przyspiesza wzrost włosów;
- witamina A — neutralizuje działanie wolnych rodników, wpływa na pracę gruczołów łojowych i nawilżenie skóry głowy;
- witamina D — wpływa na cykl życiowy włosa;
- witamina C — wykazuje działanie antyoksydacyjne, wspomaga wytwarzanie kolagenu;
- witamina E — zwiększa nawilżenie i elastyczność włosów, poprawia krążenie krwi w skórze głowy.
Dodatkowo dla prawidłowego wzrostu włosów ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej dawki żelaza, cynku, krzemu, siarki i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
Jak uzupełnić niedobory witamin, gdy wypadają włosy?
Jeśli wzmożone wypadanie włosów jest skutkiem niedoborów witamin i minerałów, warto włączyć do swojej diety pokarmy, które są bogatym źródłem cennych składników. Szczególnie zasobne w biotynę są m.in. żółtka jaj, wątróbka, orzechy włoskie czy szpinak. Przy niedoborach biotyny stosuje się także leki lub suplementy zawierające tę witaminę, np. Biotebal Max. Zalecana dzienna dawka biotyny to najczęściej 5-10 mg. Suplementacja zazwyczaj powinna trwać 4 tygodnie, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Dodatkowo, aby wzmocnić włosy i ograniczyć ich wypadanie, można stosować odżywki, szampony i sera z biotyną, takie jak np. Biotebal na włosy.
Napisz komentarz
Komentarze