Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

PWSZ jeszcze lepsza

Po raz dziewiąty z rzędu Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu zwyciężyła w rankingu najlepszych uczelni zawodowych w kraju. Władze i kadra uczelni nie zamierzają spocząć na laurach i już planują, w jaki sposób jeszcze bardziej podnieść poziom nauczania i rangę szkoły. Szansą na to ma być współpraca z zagranicą, badania naukowe i publikacje w języku angielskim.  
PWSZ jeszcze lepsza

Już po raz dziewiąty Kapituła Rankingu Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" uznała, że to kaliska PWSZ jest tą najlepszą w kraju. - Po raz kolejny ta uczelnia potwierdza swoje miejsce pośród szkół zawodowych – powiedział w trakcie wręczenia dyplomów prof. dr hab. Bogusław Smolski, członek Kapituły.

Na ten sukces, według rektora PWSZ, pracowała latami cała kadra uczelni. Dzięki temu studenci mogą dziś uczyć się na 16 zróżnicowanych kierunkach studiów. – Jak ktoś to analizuje to zobaczy, że łączymy w sobie cztery różne uczelnie. Mamy kierunki politechniczne (to jest Politechnika), ekonomiczne (Uniwersytet Ekonomiczny), medyczne (Uniwersytet Medyczny) i rehabilitację oraz sport (jak na AWF). To jest właśnie Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu – mówi rektor PWSZ prof. zw. dr inż. Jan Chajda.

- Łączymy w sobie cztery różne uczelnie - mówi rektor PWSZ prof. zw. dr inż. Jan Chajda

Według wiceminister Darii Lipińskiej-Nałęcz wyższe szkoły zawodowe z jednej strony niedoceniane, z drugiej są szansą na rozwój całego regionu. - One są bardzo blisko społeczeństwa, bardzo blisko władz regionu, bardzo blisko przedsiębiorców i akurat wasza szkoła wykorzystuje wszystkie te okoliczności – podkreślała podczas wręczenia dyplomów.

PWSZ już planuje, w jaki sposób jeszcze bardziej podnieść poziom nauczania i rangę szkoły. Szansą na to ma być współpraca z zagranicą.- Współpraca z Portugalią to jest pierwsza rzecz, która nas cieszy najbardziej i ona trwa od jakiegoś czasu, a w tej chwili interesuje nas tzw. dual degree, czyli podwójny dyplom – mówi prof. ndzw.dr hab.n.med. Magdalena Pisarska-Krawczyk, prorektor ds. badań i współpracy z zagranicą. Polscy studenci pierwszy i trzeci rok będą kształcić się w kraju, natomiast drugi w Portugalii, w Instytucie Politechnicznym z Bragancy.

PWSZ ściśle współpracuje także z Litwą, Łotwą i Ukrainą. Kolejnym krokiem w kierunku umiędzynarodowienia szkoły mają być publikacje naukowe w języku angielskim, których podstawą będą szerokie badania naukowe. - Na bieżąco doposażamy nasze laboratoria w znakomity sprzęt, co daje możliwość prowadzenia badań naukowych, to jest podstawa. A drugim filarem jest kadra naukowa, czyli fakt, że zatrudniamy - w większości na pierwszym etacie - pracowników naukowych, którzy mają doświadczenie w prowadzeniu badań naukowych – dodała prof.Pisarska-Krawczyk.

W tej chwili prowadzone są programy badawcze m.in. z dziedziny medycyny: profilaktyki i onkologii oraz techniki pomiarów kół zębatych, które odbywają się w Centrum Dydaktycznym Badań Kół Zębatych.

Katarzyna Krzywda, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 23°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama