Reklama
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 08:23
Reklama
Reklama
Reklama
Jest nowy najemca Rogatki Wrocławskiej

Przez rok stała pusta. Nowy rozdział dla Rogatki Wrocławskiej

Jest nowy najemca zabytkowego XIX-wiecznego budynku Rogatki Wrocławskiej w Kaliszu. Już niebawem to miejsce ożyje po miesiącach zamknięcia. Co zaoferuje kaliszanom?
Przez rok stała pusta. Nowy rozdział dla Rogatki Wrocławskiej

Rogatka Wrocławska od stycznia 2024 roku była niezagospodarowana. W przetargach MZBM-u nie było dużego zainteresowania tym lokalem. Kolejne ogłoszenia nie przynosiły rezultatów.

Rogatka Kaliska to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta. Jego charakter – niewielka powierzchnia użytkowa (niecałe 60 m2), ochrona konserwatorska, położenie na skrzyżowaniu ruchliwych dróg jest atutem, ale jednocześnie ogranicza możliwości użytkowania – wskazywało Miasto, gdy po gruntownym remoncie analizowało, na jakiego typu działalność przeznaczyć ten obiekt. 
fot: Artur Bonusiak

Od jesieni 2020 roku do końca 2023 roku siedzibę miała tam nasza redakcja: Telewizji Kalisz i portalu faktykaliskie.info  Wcześniej korzystało z niej Stowarzyszenie „Kaliszanie” Piotra Kościelnego. Najdłużej, bo przez niemal 20 lat w zabytkowym obiekcie działa cukiernia z niewielką kawiarenką.

A już niebawem w witrynie Rogatki zobaczymy… odzież. 

Będzie tu prowadzona sprzedaż sukienek wizytowych. Będzie to drugi punkt tej firmy. Pierwszy znajduje się przy ul. Targowej – dowiadujemy się w Miejskim Zarządzie Budynków Mieszkalnych w Kaliszu. 

Trwa adaptacja Rogatki na potrzeby sklepu. Nowy najemca będzie płacił czynsz w wysokości 18 zł za m2, czyli nieco ponad 1000 zł miesięcznie.

***

Rogatkę Wrocławską – dawny posterunek celny - wzniesiono w 1828 roku.

Przez kilkadziesiąt lat – niemal do końca XIX wieku – obiekt pełnił swoją pierwotną funkcje. Z początkiem kolejnego stulecia ulokowano tam wagę miejską, która działała jeszcze na początku dwudziestolecia międzywojennego. Po zakończeniu drugiego ze światowych konfliktów budynek przekazano Polskiemu Związkowi Głuchych. W latach siedemdziesiątych Rogatka przeszła we władanie Stowarzyszenia Księgowych.

PRZECZYTAJ TAKŻE

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ddd 03.02.2025 09:32
kawiarenka albo knajpka byłby spoko.. a tak to jakiś szmateks...

olo 02.02.2025 20:23
Ochrona konserwatorska atutem? Co Wy tam przyjmujecie w redakcji? :-D

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 10°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 11 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: ATreść komentarza: Winni są ludzie, nie drzewa, rowy, słupy. Tylko kierowcy!! Może tak więcej fotoradarów, kamer itp. Tych lubiących prędkość to może ostudzi jak kilka razy w tygodniu będą płacić mandatyData dodania komentarza: 28.04.2025, 06:24Źródło komentarza: „Słupy śmierci”. Czy nadal powinny rosnąć tak blisko dróg?Autor komentarza: Mieszkaniec koloni SkarszewekTreść komentarza: Tam powinny być postawione lusterka z czterech stron i światła .No niestety tak powinno być ale nie jestData dodania komentarza: 27.04.2025, 22:52Źródło komentarza: DRAMAT pod Kaliszem! Zderzenie i pożar dwóch aut! ZDJĘCIAAutor komentarza: ALINATreść komentarza: W Urzędzie Miasta Kalisza pracuje masa ludzi z Ostrowa I Opatówka. Wiele inicjatyw jest marginalizowanych. Np. Postument odnośnie zamku koło liceum A.Asnyka. Wielkość jest powalająca. Trzeba się zaopatrzyć w lupę, żeby go znaleźć. Jakby kto pytał to jest. Większy nie mógł powstać bo bardzo źle wpływał na uczucia gmin ościennych. Wjeżdżając do Kalisza obojętnie z której strony trzeba szukać tablic z informacją że wjeżdżamy do Kalisza . Są tak paskudne jakby były celowo zrobione w ten sposób. Może Pan Prezydent zastanowi się kto w UM Kalisza robi taka krecia robotę. Mamy w Urzędzie Miasta także byłego wieloletniego sekretarza gminy Opatówek. Jak był zastępcą dyrektora OSiR przy ul. Łódzkiej to większość imprez odbywała się w halu w Opatówka. Np. Mistrzostwa gry w siatkówkę. A nasza ARENA nie mogła się doprosić dyrektora Przybyła żeby u nas zrobić ta imprezę oraz inne. ARENA jest wykorzystana w 40 % . Winię też kaliskich dziennikarzy (którzy niestety nie są z Kalisza), że nie piszą o takich sprawach. Rozumiem, że im na tym nie zależy.Data dodania komentarza: 27.04.2025, 21:46Źródło komentarza: Wielka rozbudowa. Wielomilionowa inwestycja na granicy z KaliszemAutor komentarza: ALINATreść komentarza: Plac przy Majkowskiej będzie teraz pusty. Prezydent obiecywał, że będzie tam budowany budynek Filharmoni Kaliskiej. Mam nadzieję, że dotrzyma słowa. Dużo kaliszanin liczy na tą inwestycję.Data dodania komentarza: 27.04.2025, 21:23Źródło komentarza: Koniec z handlem przy Majkowskiej! Kupcy wracają na zmodernizowane targowisko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama