Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na dwie orkiestry

Blisko 120 muzyków, dwie orkiestry symfoniczne, jeden dyrygent i V Symfonia Gustawa Mahlera jako motyw przewodni wieczoru. Już 20 czerwca melomani będą mogli rozkoszować się wyjątkowym brzmieniem dwóch filharmonii: kaliskiej i częstochowskiej. To wydarzenie wyjątkowe, którego miłośnicy dobrej muzyki nie mogą przegapić.   
Na dwie orkiestry

Koncert, na którym filharmonicy częstochowscy i kaliscy wykonają wspólnie V Symfonię Gustawa Mahlera zapowiadany jest jako wydarzenie sezonu. Nie bez przyczyny. Po raz pierwszy w Kaliszu zobaczymy tak duży skład koncertowy. Obie orkiestry doskonale zna Adam Klocek, który swoje obowiązki dzieli między szefowanie właśnie nie tylko Filharmonii Kaliskiej, ale i tej w Częstochowie. - To wyjątkowe wydarzenie, zarówno dla Kalisza, jak i Częstochowy – mówi Adam Klocek. – Po raz pierwszy osiągniemy skład bardzo dużej, wielkiej orkiestry symfonicznej. Filharmonia Narodowa w Warszawie grywa normalnie w takich składach. Tutaj będziemy mieli około 20 pierwszych skrzypiec, 14 wiolonczel, tak że jest to skład, który pozwala uzyskać brzmienie.

Koncert to także duże wyzwanie logistyczne dla obu składów orkiestrowych. - Mam nadzieję, że pomieścimy się na scenie – śmieje się dyrektor Klocek. Ostatnie próby przed tym wydarzeniem odbędą się w tym tygodniu w Częstochowie.

Adam Klocek, dyrektor Filharmonii Kaliskiej

Gustaw Mahler za życia nie zyskał uznania. Dzisiaj jego symfonia, uznana za arcydzieło muzyki klasycznej, jest jednym z najczęściej granych utworów. „Czwarta część symfonii - Adagietto - jest bez wątpienia najsłynniejszą częścią utworu napisanego przez kompozytora, często wykonywaną w oddzieleniu od całej symfonii. Adagietto zostało użyte w wyreżyserowanym przez Luchino Viscontiego filmie "Śmierć w Wenecji" nakręconym na podstawie powieści Tomasza Manna o tym samym tytule. Część ta jest muzyczną deklaracją miłości Mahlera do Almy Schindler, którą poznał w listopadzie 1901.


Niezwykła popularność V Symfonii spowodowana jest ogromną skalą wzruszeń, która kryje się za monumentalną fasadą. Kompozytor proponuje słuchaczom uczucia: od mistycyzmu, dramatyzmu i romantycznych uniesień do prostoty i radości” – czytamy w programie wydarzenia.

Imponujące dźwięki na 120 instrumentów zabrzmią już w ten weekend w dwóch miastach. Orkiestry najpierw wystąpią w Częstochowie, a dzień później, 20 czerwca o 18:00  – w Kaliszu, w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Bilety w cenie 30 (ulgowe) i 40 złotych (normalne) są już w sprzedaży, można je rezerwować telefonicznie: 62 757 07 48.

Wydarzenie wpisane jest w program Święta Miasta Kalisza, wspiera je także firma Multimedia Polska.

Mirosława Zybura, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 12°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama