Skwer historyczny przy ulicy Targowej zbudowano rok temu. Instalacje mają przypominać przede wszystkim o zburzeniu Kalisza w 1914 roku. Zdjęcia wkomponowane w gabiony ukazują najtragiczniejsze momenty sprzed 100 lat. Skwer przypomina także o wielonarodowości Kalisza. Tablice w języku polskim, hebrajskim i angielskim informują o stojącej tu do II wojny światowej synagodze.
Nazwa Rozmarek powstała w wyniku spolszczenia słowa "Rozenmarkt", które w języku jidysz oznaczało "targ różany" lub "targ koński". W XIX i XX wieku plac był najważniejszym punktem dzielnicy żydowskiej. Teraz do pierwotnej funkcji Rozmarku chce wrócić miasto. - W ten sposób wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom wielu mieszkańców, którzy zwracali uwagę, iż wzorem innych miast warto zorganizować w centrum targ staroci i rzemiosła – mówi Krzysztof Ziental, główny specjalista ds. rewitalizacji Urzędu Miejskiego w Kaliszu. - Wystawcy związani będą bowiem z takimi branżami jak: antyki i rękodzieło. Nie tylko będzie można więc zakupić, lecz także obejrzeć piękne przedmioty, które na co dzień prezentowane są w galeriach i antykwariatach – dodaje Ziental.
Wszystkie osoby, które chcą wziąć udział w projekcie powinny zgłaszać się do Krzysztofa Zientala,– [email protected], 62 7654 490, 797 702 487
AG, fot. Urząd Miejski, archiwum
Napisz komentarz
Komentarze