Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bezpłatne badania pod kątem nowotworu głowy i szyi

Ból języka i gardła, czerwone lub białe plamy w jamie ustnej, utrzymująca się chrypka, krwawienie z nosa – te objawy mogą świadczyć o rozwijającym się nowotworze głowy i szyi. Osoby, które zauważyły u siebie te symptomy, powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Bezpłatne badania profilaktyczne odbędą się już w przyszłym tygodniu w Kaliszu.
Bezpłatne badania pod kątem nowotworu głowy i szyi

Rak głowy i szyi jest szóstym najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku w całej Europie nowotwór głowy i szyi zostaje zdiagnozowany u 350 tysięcy osób, a z jego powodu umiera 62 000 chorych. Około 60% osób zgłasza się do specjalisty w zaawansowanym stadium choroby. By zwiększyć świadomość społeczną już po raz trzeci w całej Polsce odbędzie się Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Podczas akcji w ponad 40 placówkach w kraju odbędą się bezpłatne badania profilaktyczne.

W Kaliszu badania przeprowadzane będą w szpitalu przy u. Poznańskiej.

Pod kątem nowotworów głowy i szyi powinna przede wszystkim przebadać się osoba znajdująca się w grupie ryzyka, która zauważyła u siebie 1 z poniższych objawów utrzymujący się przez okres 3 tygodni

·         ból języka, nieleczone owrzodzenie jamy ustnej i/lub czerwone lub białe plamy w jamie ustnej

·         ból gardła

·         utrzymująca się chrypka

·         ból i/lub trudności w połykaniu

·         guzek w szyi

·         zatkany z jednej strony nos lub krwawienie z nosa

 W woj. wielkopolskim z bezpłatnych badań mogą skorzystać osoby w wieku 40-65 lat.

Na czym polega badanie? Podczas piętnastominutowej wizyty lekarz laryngolog przeprowadza wywiad oraz badanie polegające na sprawdzeniu, czy w obszarze uszu, nosa, jamy ustnej, gardła środkowego, gardła dolnego i krtani nie pojawiły się widoczne zmiany nowotworowe. Ponadto wykonuje ocenę narządów nosogardła, krtani oraz gardła dolnego za pomocą fiberoskopu. Badanie to jest całkowicie bezbolesne i polega na obserwacji wspomnianych części ciała za pomocą niewielkiej kamery umieszczonej na końcu światłowodu wprowadzanego przez otwór nosowy.

Od pacjenta nie jest wymagane specjalne przygotowanie się do wizyty. Natomiast jeżeli podczas niej lekarz zaobserwuje zmiany nowotworowe, wtedy skieruje na badania mające na celu ustalenie ich charakteru i stopnia zaawansowania.

AG za pngs.wco.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 17°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama