Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Budżet Obywatelski czy urzędniczy? KIM: to sytuacja skandaliczna

Budżet Obywatelski czy jednak urzędniczy? Takie wątpliwości mogą się pojawić, gdy dokładnie przyjrzymy się projektom w ramach budżetu. 26 z nich napisali… sami pracownicy ratusza. Urzędnicy też sami je zatwierdzili  i gotowe poddali pod głosowanie. Chodzi o nowoczesny system oznakowania miejskiego, czyli tablice informacyjne z nazwami ulic i placów. Do tej pory takie inwestycje opłacane były z budżetu miasta w ramach codziennych zadań. Tym razem urzędnicy chcą je finansować z puli przeznaczonej dla obywateli.
Budżet Obywatelski czy urzędniczy? KIM: to sytuacja skandaliczna

Budżet obywatelski, jak sama nazwa wskazuje, ma umożliwić zwykłym obywatelom decydowanie na co wydać publiczne pieniądze. To w teorii, a w praktyce, jak w przypadku osiedla Czaszki, mieszkańcy nie mają żadnego wyboru. Dwa obywatelskie projekty z Czaszek urzędnicy odrzucili. Do wyboru w ramach zadań lokalnych zostawili im tylko jeden. Swój własny. – Wnioskodawcą są pracownicy Urzędu. Wnioski zostały tez poparte przez Stowarzyszenie „Wspólny Kalisz” – mówi wiceprezydent Kalisza, Piotr Kościelny.

Ten sam pomysł urzędnicy wpisali do zadań wszystkich osiedli w mieście. Urzędnik też mieszkaniec i również może zgłosić swój pomysł. Ale żeby 26 identycznych? Jak tłumaczy wiceprezydent Piotr Kościelny– to same rady osiedli zwracały ponoć uwagę, że chciałyby udoskonalić oznakowanie ulic i poszczególnych ważnych obiektów. - Dlatego z częścią rad osiedli dyskutowaliśmy, że przygotowujemy ogólny wniosek, aby każde osiedle mogło tę wizualizację mieć zupełnie nową i takim wnioskiem na poszczególne osiedla jest właśnie nowoczesny system oznakowania – mówi Piotr Kościelny, wiceprezydent Kalisza.

Jednak fakt jest taki, że to urzędnicy są inicjatorami i wnioskodawcami pomysłu. Dla Anny Linkowskiej, przedstawicielki Kaliskiej Inicjatywy Miejskiej, organizacji która zajmuje się między innymi monitorowaniem współpracy władz miasta z obywatelami, to zaprzeczenie idei partycypacji budżetu. - Jest to sytuacja skandaliczna, nie tylko w skali miasta, ale ogólnie w skali kraju,  pewne kuriozum. Budżet obywatelski jest dla mieszkańców, to jest narzędzie, które ma ich zachęcać do partycypacji i zachęcać, by wzięli udział w pewnej zmianie. Urzędnicy mają swoje narzędzia i z tych narzędzi powinni skorzystać. To nie jest narzędzie dla urzędników – twierdzi Anna Linkowska z Kaliskiej Inicjatywy Miejskiej.

Budżet obywatelski jest dla mieszkańców, a nie urzędników - mówi Anna Linkowska z Kaliskiej Inicjatywy Miejskiej

Oznakowanie osiedli, ulic, budynków użyteczności publicznej i dbanie o niego, to obowiązek miasta. I powinien on być realizowany ze zwykłego budżetu miasta.  Tak było do tej pory. - Oczywiście, że to jest w ramach działań Zarządu Dróg czy w ramach miasta i takie rzeczy są realizowane co jakiś czas.  – przyznaje Krzysztof Gałka, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Kaliszu.

I tu pojawia się kolejny problem. Bo co jeśli na projekt nie zagłosuje wystarczająca liczba kaliszan na każdym z osiedli i przykładowo do realizacji zadanie to przejdzie na 10 osiedlach, a na reszcie nie? Połowa Kalisza będzie mieć tablice inne od pozostałej części? - Myślę, że my także jako miasto podejmiemy kroki, żeby nie zostały osiedla niepoprawnie oznakowane – twierdzi Piotr Kościelny. - Chodzi o to, że jeżeli mieszkańcy wybiorą taką identyfikację, to nawet  jeżeli mieszkańcy czesci osiedli go nie wybiorą, to zadaniem miasta w przyszłości jest, by ujednolicić tablice wszędzie – sprecyzował na ostatniej konferencji Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza.

To po co glosować na to zadanie, skoro miasto i tak ujednolici miejskie oznakowanie? Część osiedli zapłaci za to swoimi „obywatelskimi pieniędzmi”, które mogłyby być przeznaczone na inne inwestycje, jak skwery czy place zabaw. Za to miasto wykaże się oszczędnościami w budżecie ogólnym.  Urzędnicy natomiast swoją aktywnością, własną lub być może narzuconą,  w pisaniu zadań, skutecznie zwiększyli liczbę projektów do Obywatelskiego Budżetu.

Agnieszka Gierz, fot. autor 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: WIŚNIATreść komentarza: Czytając poniższe wypociny nasuwa się jedna refleksja: Ludzie jacy wy jesteście głupi,lepiej aby to połączenie było bezpośrednio do Moskwy.Data dodania komentarza: 4.04.2025, 18:56Źródło komentarza: Z Kalisza do europejskiej stolicy! Nowe połączenie PKP IntercityAutor komentarza: Sędzia sądu najwyższegoTreść komentarza: efka załatwione, jestem tym sędziom i wyrok będzie bezwzględny. 100 zł mandatu albo 25 lat więzienia (do wyboru).Data dodania komentarza: 4.04.2025, 17:59Źródło komentarza: Skatował psa za ,,flaszkę wódki''. Bo ten za głośno szczekałAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Po komentarzach widzę, że nie jestem jedyny, który chciałby kupić mieszkanie w Kaliszu na jakimś wyższym piętrze. Czy miasto blokuje możliwość budowania wyżej? Nawet te orłowskie bloki mają po 10 i 11 pięter, a teraz budują maks 8. Dlaczego? Ja bym chciał nieruchomość na wyższym piętrze z widokiem na miastoData dodania komentarza: 4.04.2025, 17:34Źródło komentarza: Wielki wykop, obok koparki. Duża inwestycja ruszyłaAutor komentarza: KRUGTreść komentarza: Pytanie najważniejsze. Co się stało z tą flaszką? Jaki to był gatunek trunku? Jaki gramaż spożyto? Czy flaszka już została przesłuchana i czy była trzeźwa? Tak wiele pytań, tak mało odpowiedzi XDData dodania komentarza: 4.04.2025, 17:04Źródło komentarza: Skatował psa za ,,flaszkę wódki''. Bo ten za głośno szczekał
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama