Wiedza wiedzą, ale talizman na maturze musi być. Konrad od babci dostał dziś oryginalny kominiarski guzik. Ale babcia wspiera przede wszystkim duchowo. - Wspiera, wspiera, cały czas pomaga, dzwoni do mnie co każdy egzamin, naprawdę jest super – mówi Konrad Wojtas, maturzysta z II LO w Kaliszu. Dla seniorki rodu matura wnuka to duże wydarzenie. - Oczywiście, że jest stres. Bardzo duży stres. Mam nadzieję, że wymodliłam dla wnuka piątkę – dodaje Maria Wojtas.
Konrad Wojtas z babcią Marią.
Jaki wynik wymodliła dla wnuka, to okaże się w czerwcu. Dziś liczyły się przede wszystkim wyniki z maturalnych zadań. Gdy maturzyści II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki wyszli z sali, od razu sprawdzali swoje wyliczenia z wynikami kolegów i koleżanek. - Jak poszło? Myślę, że poszło OK. Jedno zadanie sprawiło nam tylko trochę kłopotu, ale wyniki będą na pewno pozytywne. Najtrudniejsze było dla mnie zadanie z obliczeniem średniej prędkości - mówi Mieszko Marszałek.
Od lewej Szymon Kluszyński i Mieszko Marszałek.
Sporo maturzystów narzekało na zadanie „o dowodzie”. Ale pomimo tego, maturzyści opowiadają się za maturą obowiązkową z matematyki. - Matematyka jest przedmiotem ważnym i w życiu codziennym jest potrzebna. Na egzaminie mamy tablice matematyczne. Nie trzeba się wzorów na pamięć uczyć, więc uważam, że to jest naprawdę prosto zdać – mówi Sandra Wojciechowska, maturzystka z II LO.
Od lewej Sandra Wojciechowska i Daria Dubis.
- Matematyka przypomina trochę gotowanie, wystarczy ćwiczyć, ćwiczyć i każdemu to wyjdzie. Myślę, że każdy jest w stanie zdać tę maturę – dodaje Michał Bratek (na zdj.).
- Ja wolałabym, żeby nieobowiązkowy był np. język polski podstawa, bo zdecydowanie gorzej mi poszło z polskim niż z matematyką – przyznaje Daria Dubis.
Tak rewolucyjnych zmian Centralna Komisja Egzaminacyjna na razie nie planuje. Za rok wejdą jednak w życie mniej lub bardziej dotkliwe dla maturzystów modyfikacje. Przede wszystkim egzamin ustny z języka polskiego będzie polegał na wylosowaniu pytania i wypowiedzi, a nie jak do tej pory na wygłoszeniu przygotowanej wcześniej prezentacji. Kolejna zmiana dotyczy obowiązku przystąpienia na maturze do egzaminu z jednego wybranego przez maturzystę przedmiotu dodatkowego. - Wszystkie egzaminy dodatkowe muszą być zdawane na poziomie rozszerzonym. Do tej pory uczeń mógł sobie wybrać egzamin na poziomie podstawowym, ewentualnie na rozszerzeniu. Od 2015 roku każdy egzamin dodatkowy musi być zdawany na poziomie rozszerzonym – mówi Violetta Słupianek (na zdj.), wicedyrektor II LO w Kaliszu.
A jeśli chodzi o wybory przedmiotów dodatkowych kaliskich maturzystów, to w tym roku tak jak w poprzednim króluje geografia. Zaraz po niej uczniowie najchętniej wybierają biologię i chemię. Zaledwie dwie osoby będą zdawać filozofię i to od razu na poziomie rozszerzonym. Do równie elitarnych przedmiotów w tym roku w Kaliszu należą: historia sztuki, informatyka, język rosyjski, historia muzyki czy język łaciński.
Relacja w Magazynie Miejskim z 06.05.2014 r.
Agnieszka Gierz, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze