Psy jak i koty mają bardzo wyczulony słuch i niestety coroczna tradycja związana z Sylwestrem jest dla nich traumatycznym przeżyciem: - Idealnie byłoby gdybyśmy mogli pozostać ze zwierzakiem w domu. Możemy postarać się wyciszyć mieszkanie, zakładając koce w oknach. Dodatkowo włączmy głośno telewizor, który odrobinę zagłuszy hałas na zewnątrz – mówi Karolina Kostera z kaliskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami – Jeśli wiemy, że nasze zwierzę w trakcie takiej nocy wyjątkowo cierpi możemy udać się do weterynarza i poprosić o odpowiednie leki uspokajające . Nie podajmy ich jednak na własną rękę, ponieważ źle dobrana dawka może zagrażać zwierzęciu – dodaje.
W tym okresie szczególnie ważna jest identyfikacja psa . Jeżeli zwierzę nie ma chipa lub odpowiednio opisanego identyfikatora warto podpisać choćby obrożę. Wiele psów wystraszonych wybuchem zrywa się ze smyczy i ucieka. - Absolutnie nie spuszczajmy psa ze smyczy, na każdym spacerze trzymajmy go bardzo mocno. W przypadku gdy pies ucieknie zapraszamy 1 styczna do schroniska po odbiór swojego podopiecznego – mówi Kostera.
W domu zwierzęta mogą się zachowywać dziwnie, np. szukają kryjówki w łazience, szafie, schowku . Nie wyciągajmy go stamtąd na siłę, niech na swój sposób postara się jakoś przetrwać tę, trudną dla siebie, noc.
Katarzyna Krzywda, fot. archiwum
Napisz komentarz
Komentarze