Polska Nagroda Innowacyjności przyznawana jest uczelniom, przedsiębiorstwom i samorządom, które w innowacyjny sposób łączą osiągnięcia naukowe z biznesem i gospodarką. PWSZ w Kaliszu już drugi raz z rzędu zdobyła uznanie kapituły. Godne wyróżnienia placówki przedstawiają do wyboru kapitule dziennikarze działów biznesowo-gospodarczych Dziennika Gazety Prawnej i Gazety Wyborczej. - W ubiegłym roku, kiedy redaktorzy przedstawili mi dość szeroko kaliską PWSZ, zachwyciło nas spotkanie tej uczelni z przemysłem lotniczym. To jest właśnie ta synergia, na której nam zależy. PWSZ w Kaliszu pokazuje, że placówki naukowe mogą bardzo mocno wspierać gałęzie przemysłu – mówi Wojciech Pomarański, prezes Polskiej Agencji Przedsiębiorczości.
Prof. Jan Chajda, rektor PWSZ w Kaliszu i Wojciech Pomarański, prezes Polskiej Agencji Przedsiębiorczości
Chodzi oczywiście o działające już 2 lata Centrum Dydaktyczne Badań Kół Zębatych, w których znajduje się kompleks najnowocześniejszych laboratoriów wyposażonych w unikatowy w skali Europy sprzęt badawczy. To między innymi praca naukowców tego ośrodka zdaniem PAP zasługuje na uznanie. - To jest ogromna innowacyjność, rzadko spotykana i trzeba przyznać, że jeżeli chodzi o współpracę nauki z przemysłem, to kaliska PWSZ jest na tym polu wiodącym liderem – dodaje Wojciech Pomarański. - My działamy dla innowacyjności: wprowadzamy innowacje, robimy ciekawe badania naukowe. Cieszymy się bardzo, że nasz wysiłek jest doceniany – przyznaje prof. Jan Chajda, rektor PWSZ w Kaliszu.
Nagroda to wyróżnienie wizerunkowe i motywujące do dalszego rozwoju. A ten dla kaliskiej PWSZ to przede wszystkim poszerzenie oferty w zakresie studiów magisterskich, a następnie uzyskanie zgody na doktoryzowanie młodych naukowców. - Gdy na co najmniej dwóch kierunkach uzyskamy prawo do doktoryzowania, to możemy wystąpić z wnioskiem o zmianę nazwy uczelni z PWSZ na Akademię Kaliską. Byłoby to uwieńczenie całej naszej działalności, naszych ciągłych starań o rozwój naszych wydziałów. A dla Kalisza jest to duża, ważna sprawa – mówi rektor PWSZ.
Kaliska PWSZ wprowadza również innowacje artystyczne. Czwartkowa uroczystość wręczenia nagrody połączona była z koncertem tria fortepianowego, a to w ramach nowej inicjatywy pod nazwą „Studenckie Kwadranse Muzyczne”. Wykonawcami byli artyści reprezentujący młode pokolenia polskich muzyków, zdobywcy nagród na konkursach o światowej renomie (takich jak Międzynarodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina w Warszawie, czy też Międzynarodowy Konkurs skrzypcowy im. H. Wieniawskiego w Poznaniu): Łukasz Byrdy, Celina Kotz i Maria Bielewicz.
Laureatami Polskiej Nagrody Innowacyjności 2015 w kategorii placówek naukowych obok kaliskiej PWSZ zostały również: PWSZ w Legnicy, Politechnika Świętokrzyska, Poznańska i Lubelska.
Agnieszka Gierz, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze