Ekstrawaganckie, nowatorskie, w większości takie, w których na ulicy byśmy się nie pokazali, ale też takie, które cieszyły oko i zachwycały. Na wybiegu Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego studenci zaprezentowali w środę efekty pracy w ramach ćwiczeń z przedmiotu kreacja wizualna i multimedialna. – Moja kolekcja inspirowana była twórczością mojego ulubionego projektanta Jeremy'ego Scotta, który jest kontrowersyjnym projektantem. Kiedy pojawił się w świecie mody ludzie mówili, że jest kiczowaty – wyjaśnia Adam Grześkowiak, student WPA UAM w Kaliszu. – Ja w swojej kolekcji postanowiłam wykorzystać wiklinę papierową, którą też zajmuję się na co dzień, robiąc formy użytkowe – tłumaczy z kolei Martyna Tarka. - Moja kolekcja była inspirowana rzeźbami Katarzyny Kobro. Miała ona bardzo awangardowe rzeźby i chciałam to przełożyć na ubiór – mówi Małgorzata Pawlik. Natomiast w kolekcji Katarzyny Szewczuk przejawiała się natura. – W mojej kreacji pojawiła się rosa, jej uwikłanie w przyrodę, zmiennością przyrody. Jest to pierwszy projekt z wielu, które będą realizowane na uczelni – mówi Katarzyna.
To tylko wybrane kolekcje, które zaprezentowano podczas pokazu. Wszystkie zostały stworzone przez studentów WPA UAM w Kaliszu. - Są to młodzi ludzie, którzy w pracowni sztuk projektowych, która funkcjonuje na WPA tworzą obiekty sztuki wizualnej. Dzisiaj zobaczyliśmy ubiory, ale bardzo często są to deskorolki, torby, portfele, czyli obiekty, które towarzyszą nam na co dzień – tłumaczy prof. UAM dr hab. Monika Kostrzewa, prodziekan WPA UAM w Kaliszu.
A wyjątkowy pokaz był tylko jedną z wielu atrakcji, które Wydział zaproponował być może swoim przyszłym studentom. - To jest jeden z piękniejszych dni w życiu Wydziału, gdyż wszyscy, którzy tutaj przychodzą ze szkół ponadgimnazjalnych, a także gimnazjalnych mogą zobaczyć od środka w jednym miejscu wszystko to, czym się zajmujemy – mówi prof. UAM dr hab. Mirosław Śmiałek, dziekan Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu. I poznać od najbardziej atrakcyjnej strony wszystkie 5 kierunków, które oferuje uczelnia. - Mamy warsztaty rysunku, grafiki, malarstwa w różnych technikach i różnych formach aktywności, tkanina, projektowanie, rzeźba, ceramika, multimedia – wymienia dr Jerzy Wypych, koordynator Festiwalu Nauki i Sztuki WPA w Kaliszu.
W ubiegłym roku największą popularnością cieszył się nowy kierunek - filologia angielska z pedagogiką. Chętnych było więcej niż miejsc.
Ewelina Samulak-Andrzejczak, fot. autor, wideo: Magazyn Miejski
Napisz komentarz
Komentarze