Godzinę przy muzyce klasycznej spędzili dzisiaj studenci Wydziału Zarządzania Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Dla wielu studentów z pewnością była to pierwsza okazja, żeby posłuchać jej na żywo. – Na co dzień nie słucham muzyki klasycznej, ale myślę, że warto spróbować. Poza tym uważam, że to naprawdę fajna inicjatywa – mówi portalowi faktykaliskie Marta, studentka PWSZ w Kaliszu. – Mnie się te koncerty bardzo podobają, zwłaszcza, że jestem fanem muzyki klasycznej i pianina – dodaje jej kolega Piotr.
W ramach „Studenckich Kwadransów Muzycznych” odbyły się już trzy koncerty - Piosenki aktorskiej w wykonaniu Barbary Wypych i Filipa Pinczewskiego i koncert tria fortepianowego. Dziś w auli Collegium Novum dla studentów ponownie zagrali Filip Pinczewski - laureat licznych nagród na konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich i Łukasz Byrdy, uczestnik XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. - Dzisiejszy program jest bardzo atrakcyjny. Szczególnie dla osób, które na co dzień nie przebywają w pobliżu muzyki klasycznej. Będzie „Karnawał Zwierząt” Saint Saensa. Nawet jeśli nie znamy go z nazwy, to melodie niektórych tych części na pewno będziemy znali. Oprócz tego transkrypcje na cztery ręce takich hitów Wolfganga Amadeusza Mozarta – zapowiadał tuż przed koncertem Łukasz Byrdy, pianista.
I popularne na całym świecie „Wariacje na temat Paganiniego”, czyli utwór na dwa fortepiany napisany przez Witolda Lutosławskiego. Swoje dwie ręce do utworu dołożył Filip Pinczewski, który był współinicjatorem kameralnych koncertów dla społeczności akademickiej. - To jest wspaniałe wprowadzić coś w mieście, z którego człowiek pochodzi, nawet jeśli się rozjeżdżamy w trakcie naszego życia. Ja też jestem w trakcie studiów w Wiedniu. Moja siostra w Kaliszu żyje, pracuje i udało się to bardzo dobrze skombinować – cieszy się Filip Pinczewski.
Nad całością czuwa Izabela Pinczewska, muzykolożka z kaliskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego. - Nasza idea polegała na tym, aby skupić 4 kwadranse akademickie, które dają w sumie 60 min. Z czego 45 minut to muzyka plus 15 minut prelekcji o charakterze popularno-naukowym – dodaje Izabela Pinczewska, inicjatorka „Studenckich Kwadransów Muzycznych”.
Tak było i tym razem, podczas finałowego koncertu. Zanim studenci posłuchali muzyki, poznali genezę granych przez pianistów utworów.
Ewelina Samulak-Andrzejczak, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze