Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kaliszobranie o insygniach miasta ZDJĘCIA

Opowieści i herbie, chorągwi i hejnale miasta wysłuchali podczas spaceru uczestnicy sobotniego Kaliszobrania. Wspólnie z przewodnikami PTTK wyruszyli Zamkową do Rynku, poznając przy okazji historię tej ulicy.
Kaliszobranie o insygniach miasta ZDJĘCIA

Opowieść prowadzącego Kaliszobranie dra Piotra Sobolewskiego o historii Zamkowej (uparcie przez kaliszan zwanej Pocztową) i kolejnych, licznych (a raczej niezliczonych) i zmieniających się nad wyraz często właścicielach kamienic, sklepów i lokali usługowych z tej ulicy wzbudziła refleksję o dynamice życia gospodarczego w Kaliszu sprzed 150 czy 200 lat. Bardziej „stateczni” byli kamienicznicy i właściciele lokali handlowo-usługowych w Rynku. Owszem, prawie osiemsetletnia historia tego najważniejszego placu w mieście także obfitowała w szereg dramatycznych, a czasem i tragicznych zwrotów, Rynek pozostawał jednak raczej symbolem trwałych wartości w mieście. A bezprecedensowa odbudowa starówki po zniszczeniach z czasów I wojny tym bardziej ten obraz utrwaliły – mówi Piotr Sobolewski.

Na zakończenie ponad rynkowym brukiem popłynęła gawęda o historii herbu Kalisza, nawiązującego wyglądem do postaci pieczęci Bolesława Pobożnego i oficjalnej już pieczęci większej miasta Kalisza (Rady Miejskiej) z 1374 r. Przewodnik PTTK opowiedział też o perturbacjach związanych z kolejnymi próbami wskrzeszenia hejnału miasta, które przecież, jakby nie było, ma w swoim herbie hejnalistę właśnie.

Kaliszobranie zostało przygotowane i zrealizowane dzięki wsparciu Miasta Kalisza w ramach mecenatu nad kulturą.

RED, fot. Marek Bergman


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama