Medalowe żniwa pływaków Startu

Czternaście medali wywalczyli pływacy Klubu Sportowego Niepełnosprawnych „Start” w Kaliszu podczas Letnich Otwartych Mistrzostw Polski Osób Niepełnosprawnych w pływaniu. Klasę i znakomitą dyspozycję przed paraolimpiadą w Rio potwierdził Patryk Biskup.

Czołowy reprezentant Polski aż pięciokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium. Na pływalni w Drzonkowie pod Zieloną Górą wygrywał na 50 i 100 m stylem grzbietowym, 50 i 200 m stylem dowolnym oraz 50 m stylem motylkowym. Zasłużenie zatem zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji punktowej mistrzostw w grupie startowej S9. – Patryk poprawił również swój własny rekord Polski w biegu na dystansie 50 metrów stylem grzbietowym i umocnił się na pierwszym miejscu w rankingu światowym na tym dystansie. Należy przypomnieć, że poprzedni rekord ustanowiony został przez niego w Berlinie zaledwie tydzień temu i był on gorszy o 0,03 sekundy – zaznacza trener Maciej Siemianowski.

Dwa tytuły mistrza Polski wraz z trzema srebrnymi medalami zdobył Szymon Łachowski. W grupie S6 te znakomite wyniki dały mu drugą lokatę. Po jednym krążku każdego koloru wywalczyła natomiast Alicja Piec. Najmłodsza uczestniczka zawodów, zaledwie 9-letnia, była pierwsza na 100 m stylem klasycznym, druga na 100 i trzecia na 50 m stylem grzbietowym w grupie S9. – Alicja spisała się bardzo dobrze. Na słowa pochwały zasługuje też Kinga Wychorska, brązowa medalistka w konkurencji 100 m stylem grzbietowym w grupie S9 – dodaje trener Siemianowski.

Impreza, w której rywalizowało 120 uczestników z 19 klubów, była okazją do wręczenia najlepszym zawodnikom nominacji do kadry narodowej na bieżący rok. Otrzymali je czołowi kaliscy pływacy – wspomniany Patryk Biskup oraz Sebastian Matczak. Pierwszy z nich oficjalnie odebrał też powołanie na Igrzyska Paraolimpijskie w Rio de Janeiro, z rąk prezesa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasza Szeligi.

Dla większości pływaków, podopiecznych trenerów Macieja Siemianowskiego i Żanety Balcerzak, był to ostatni start przed wakacjami. – Patryka czeka za to okres ciężkich przygotowań przed wrześniowym wyjazdem do Brazylii. W planie są dwa krajowe zgrupowania oraz udział w Mistrzostwach Świata Juniorów, na które udajemy się do Pragi na przełomie czerwca i lipca – informuje trener Siemianowski, który ponadto tradycyjnie zachęca wszystkich rodziców dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością do przyprowadzenia swoich pociech na zajęcia sekcji pływackiej Startu. Treningi wznowione zostaną we wrześniu.