Mateusz Nycek (na zdjęciu z wiceprezydentem Piotrem Kościelnym ) ma skupić się na rozwoju w Kaliszu budżetu obywatelskiego i inicjatywy lokalnej
Mateusz Nycek pochodzi z Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie w ostatnich latach pracował w Urzędzie Miejskim, w wydziale inwestycyjnym. W poprzednich dwóch latach skupiał się na kwestiach budżetu obywatelskiego i inicjatywie lokalnej. Jest absolwentem politologii na UAM w Poznaniu. 1 lipca został pracownikiem Urzędu Miejskiego w Kaliszu. Na razie pełni funkcję podinspektora w Wydziale Inwestycji i Rozbudowy Miasta, ale jego zadania będą koncentrować się na budżecie obywatelskim i inicjatywie lokalnej. - Chcemy uporządkować temat budżetu obywatelskiego w naszym mieście, stąd transfer pana Mateusza do naszego Urzędu - uzasadniał Piotr Kościelny, wiceprezydent Kalisza.
Nowy naczelnik Wydziału, Daniel Kaparuk zapowiedział kilka tygodni temu reorganizację zarządzanej przez siebie jednostki. W Wydziale ma powstać specjalny referat zajmujący się budżetem obywatelskim i kwestami partycypacji społecznej. Czy Mateusz Nycek zostanie kierownikiem tego referatu? Tego dowiemy się za kilka dni. - Zależy nam na jak największym usprawnieniu i upłynnieniu realizowania zadań z budżetu obywatelskiego. Do środy przedstawię prezydentowi koncepcje zmian w Wydziale - mówi Daniel Kaparuk, naczelnik Wydziału Inwestycji i Rozbudowy Miasta.
Mateusz Nycek zamierza przede wszystkim maksymalnie ułatwić i odbiurokratyzować procedury budżetu obywatelskiego i inicjatywy lokalnej, a także jak najszerzej wypromować te społeczne mechanizmy wśród kaliszan. - Z mojego dotychczasowego doświadczenia wynika, że mechanizm budżetu obywatelskiego jest takim procesem, który wymaga szerokiej i sprawnej koordynacji. Jest to mechanizm, który składa się przede wszystkim z procedury partycypacyjnej, czyli naboru wniosków, następnie głosowania. Tutaj chcemy uczynić ten budżet bliskim mieszkańcom, maksymalnie uprościć i odbiurokratyzować te procedury. Chcemy też wprowadzić elementy zwiększające zainteresowanie, podnoszące atrakcyjność budżetu obywatelskiego. W podobnym zakresie chcemy działać też z inicjatywą lokalną. To są świetne instrumenty, które pozwalają wsłuchiwać się w potrzeby i głosy mieszkańców. Mam nadzieję, że moje zaangażowanie pozwoli na rozwój tych mechanizmów w Kaliszu - mówi Mateusz Nycek.
Na razie trzecia edycja budżetu obywatelskiego w Kaliszu wypada dość słabo. Wnioski ze zgłoszeniem propozycji zadania można składać do 15 lipca. Przez trzy tygodnie kaliszanie zgłosili zaledwie 8 pomysłów. Więcej na ten temat TUTAJ
Agnieszka Gierz, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze