Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zakaz handlu w niedziele? W Kaliszu ruszyło zbieranie podpisów

Stowarzyszenie Kaliska Inicjatywa Obywatelska włączyło się w akcję zbierania podpisów obywateli popierających projekt Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Listy dostępne są w około 50 sklepach i parafiach.
Zakaz handlu w niedziele? W Kaliszu ruszyło zbieranie podpisów

W Kaliszu podpisy zbierane są w blisko 50 placówkach handlowych i parafiach, gdzie umieszczone zostały plakaty informujące o akcji. Wyłożono tam również do wglądu: instrukcję zbierania podpisów, projekt ustawy i uzasadnienie obywatelskiego projektu.

Projekt Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele powstał z inicjatywy NSZZ „Solidarność”. Aby został przekazany do Sejmu, musi podpisać się pod nim przynajmniej 100 tysięcy obywateli.  Projekt zakłada, że „handel oraz wykonywanie innych czynności sprzedażowych w niedziele w placówkach handlowych są zakazane. Handel (...) w wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę są dozwolone do godziny 14:00". Przewidziano jednak szereg odstępstw od tego zakazu. Nie obowiązywałby w kolejne dwie ostatnie niedziele w roku kalendarzowym przed Świętami Bożego Narodzenia, w ostatnią niedzielę przypadającą przed Świętami Wielkanocnymi i w drugą niedzielę lipca. Odstępstwa dotyczyłyby też m.in.: sklepów, gdzie "czynności sprzedażowe" wykonuje wyłącznie przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą, stacji benzynowych nieprzekraczających 150 m kw., piekarni zlokalizowanych przy zakładach produkcyjnych prowadzących sprzedaż produktów własnej produkcji w godz. 6-13.

Handel w niedzielę - wynika z projektu - mógłby też się odbywać m.in. w aptekach i punktach aptecznych, w kioskach nieprzekraczających 50 m kw. powierzchni użytkowej, w których sprzedaż gazet, czasopism i biletów stanowi minimum 30 proc. miesięcznego obrotu placówki (rozumianego jako przychód ze sprzedaży); w placówkach handlowych prowadzących sprzedaż pamiątek, upominków lub dewocjonaliów, w których sprzedaż wiodąca tych produktów stanowi minimum 30 proc. miesięcznego obrotu, w placówkach handlowych zlokalizowanych w zakładach hotelarskich, zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych oraz w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku.

Wyjęte spod zakazu byłyby też m.in.: placówki handlowe nieprzekraczające 25 m kw. powierzchni użytkowej usytuowane w obiektach do obsługi pasażerów, m.in. w portach lotniczych, dworcach autobusowych oraz kolejowych, prowadzących sprzedaż towarów na promach i w samolotach; w kwiaciarniach nieprzekraczających 50 m kw. powierzchni użytkowej, w których sprzedaż kwiatów stanowi minimum 30 proc. miesięcznego obrotu placówki.

Ponadto autorzy projektu proponują, by handel w niedzielę był dopuszczony m.in. w strefach wolnocłowych i podmiotach działających na rzecz handlu nieprzekraczających 100 m kw. powierzchni użytkowej usytuowanych na terenie gmin, które posiadają status uzdrowiska.

RED. MIK, fot. pixabay.com


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 13°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama