Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Biesiada w Brzezinach ZDJĘCIA

Przez całe lato kaliskie Centrum Kultury i Sztuki zaprasza na Estrady Folkloru, które odbywają się w różnych miejscowościach naszego regionu. Co dwa lata, tak jak właśnie w miniony weekend, organizuje dwudniową Biesiadę Folkloru Ziemi Kaliskiej, która łączy prezentację zespołów pieśni i tańca oraz kapel z konkursem oraz z Targami Sztuki Ludowej.
Biesiada w Brzezinach ZDJĘCIA

Na Biesiadzie w Brzezinach spotykają się wszystkie pokolenia folklorystów. Wśród nich są zarówno ludzie bardzo dojrzali, którzy odczuwają naturalną potrzebę pielęgnowania tradycji swych rodziców lub dziadków, jak i młodzież, której folklor daje szansę na przykład na zaakcentowanie indywidualności.- Wiadomo, muzyka popowa czy hip-hopowa jest w naszej kulturze wszechobecna, a folkloru mnie ma tak na co dzień. Nie widzimy go wychodząc na ulicę. A my mamy szansę z nim obcować na różnego rodzaju festiwalach, bawiąc się tym i sami go tworząc – mówi Krzysztof Kowalczyk z Zespołu Tańca Ludowego KROTOSZANIE.

Konkursowy przegląd w Brzezinach pozwala zespołom tanecznym i śpiewaczym oraz kapelom przejrzeć się jak  w zwierciadle, porównać z innymi, skonfrontować dążenia z oceną etnografów, a także dostrzec zmiany i ujawnić nowe talenty. - Jest dużo osobowości, które sięgają do tego, co kiedyś śpiewano, do takich wartościowych utworów. Jest coraz więcej zespołów tanecznych, które wykonują nie tylko tańce z innych regionów Polski, ale także sięgają do tej naszej tradycji i odgrzebują tańce wielkopolskie, ze swoich okolic najbliższych, zatem sięgają do tych wszystkich autentycznych wartości, które my musimy pielęgnować – mówi Anna Gałczyńska-Witczak, instruktor dziedzictwa kulturowego CKiS.

Pojawia się coraz więcej młodych osób, dla których kultura ludowa staje się sposobem na życie, tak jak Krzysztof Rospondek, który wraz z żoną osiadł we wsi Kocina, gdzie zajmują się badaniem, uprawianiem i popularyzowaniem folkloru. - Cały czas staramy się to gdzieś przemycać. Szukamy reliktów, czerpiemy ze wszelkich źródeł, no i żywo uczestniczymy w tym świecie kultury ludowej, w bardzo różny sposób. Gramy w bardzo różnych miejscach i uczestniczymy w rozmaitych imprezach, od współczesnych w formie po takie bardzo tradycyjne – mówi Krzysztof Rospondek z Zespołu i Kapeli z Kociny.

Dla zespołów Biesiada w Brzezinach to bardzo ważny przegląd, ze względu na atmosferę konkursu trochę trudniejszy, a dla oceniających je jurorów-badaczy kolejne ważne naukowo-artystyczne przeżycie. - Ja to traktuję jako przejaw sztuki. Sztuki, która oczywiście ma duże zakorzenienie w historii, która jest wyrazem elementarnych potrzeb ludzkich, potrzeb piękna i wzruszenia, potrzeby przypominania przeszłości ujętego w słowie poetyckim, bo w końcu pieśń to i słowa i melodia – mówi prof. dr hab. Piotr Dahlig, etnomuzykolog z UW Warszawa, przewodniczący jury.

Biesiadzie zawsze towarzyszą Targi Sztuki Ludowej, podczas których można z bliska poznać twórców oraz… kupić na przykład dzieła pana Zdzisława z Brzezin, który przez lata był gminnym urzędnikiem, ale też i muzykiem i rzeźbiarzem. - Pierwsze było rzeźbienie, bo ja urodziłem się w leśniczówce, w środku lasu, i z drewnem od małego miałem do czynienia. Polubiłem to, ale tak na dobre rzeźbić zacząłem w 1974 roku. A od tego czasu to moje rzeźby trafiły i do muzeum w Kaliszu i na wystawy w Centrum – opowiada Zdzisław Siudy, rzeźbiarz z Brzezin.

A folklorystyczny festiwal ruszył w dalszą podróż. Kolejne przystanki w pierwszą niedzielę sierpnia w Moszczance-Skrzebowej, a w przedostatnią sobotę – w Mieszkowie. W pierwszy weekend września Estrada zagości w Przygodzicach i Nowej Wsi.

===========================================================

Werdykt jury tegorocznej Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach publikujemy na portalu fakty kaliskie.pl. Tam znajdziecie również więcej informacji na ten temat i bogatą galerię zdjęć.

***

Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej 2016 w Brzezinach

 kategoria zespołów tanecznych i folklorystycznych

I nagroda:

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca TURSKO z Turska, pow. pleszewski

za dbałość o tradycje lokalnej kultury w tańcu, muzyce i śpiewie oraz ukazanie autentycznego składu kapeli (skrzypce i basy kaliskie), za zróżnicowanie strojów regionalnych, dobrą reżyserię widowiska, a także dobre wykorzystanie rekwizytów

trzy równorzędne II nagrody:

Zespół Tańca Ludowego GŁOGOWIANIE z Głogowej, pow. ostrowski

Zespół Tańca Ludowego SWOJACY grupa młodzieżowa z Moszczanki, pow. ostrowski

Zespół Folklorystyczny ŻEGOCINIANIE z Żegocina, pow. pleszewski

III nagroda:

Zespół Folklorystyczny SNUTKI grupa dorosłych z Potarzycy, pow. jarociński

wyróżnienie:

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca OŁOBOK z Ołoboku, pow. ostrowski

– szczególne wyróżnienie za występ starszej grupy śpiewaczej oraz dbałość o strój lokalny. Gorąco zachęcamy do przygotowania programu i oddzielnego występu jako grupa śpiewacza.

kategoria zespołów dziecięcych

I nagroda:

Zespół Tańca Ludowego SWOJACY grupa dziecięca z Moszczanki, pow. ostrowski

– za ukazanie autentycznego dziecięcego folkloru Żywiecczyzny, za zaangażowanie wszystkich członków grupy, a także dbałość o rekwizyty i zróżnicowane stroje

dwie równorzędne II nagrody:

Zespół Folklorystyczny Pieśni i Tańca NOSKOWIACY gr. dziecięca z Noskowa, pow. jarociński

Zespół Folklorystyczny SNUTKI grupa dziecięco-młodzieżowa z Potarzycy, pow. jarociński

 kategoria zespołów śpiewaczych

 trzy równorzędne I nagrody:

Zespół Pieśni BRZEZINIANKI z Brzezin, pow. kaliski

Zespół Śpiewaczy DĄBROWIANKI z Dąbrowy, pow. jarociński

Zespół Śpiewaczy KOBIERZANKI z Kobierna, pow. krotoszyński

 dwie równorzędne II nagrody:

Zespół Śpiewaczy KORZENIEWIANKI z Korzeniewa, pow. kaliski

Zespół Śpiewaczy LUTOGNIEWIACY z Lutogniewa, pow. krotoszyński

 cztery równorzędne III nagrody:

Zespół Śpiewaczy BIADKOWIANKI z Biadek, pow. krotoszyński

Zespół Śpiewaczy KALINA z Nowej Wsi, pow. krotoszyński

Zespół Śpiewaczy ŁAGIEWNICZANIE z Łagiewnik, pow. krotoszyński

 Zespół Śpiewaczy WIANKI z Dąbrowy, pow. jarociński

– (jedyna młoda grupa śpiewacza) za podtrzymywanie tradycji lokalnych oraz staranny dobór repertuaru dostosowanego do wieku

 pięć równorzędnych wyróżnień:

Zespół Śpiewaczy CEKOWIANKI z Cekowa, pow. kaliski

Zespół Śpiewaczy KALINA z Blizanowa, pow. kaliski

Zespół Śpiewaczy OPATOWIANIE z Opatówka, pow. kaliski

Zespół Folklorystyczny PIWONICE z Kalisza

Zespół Śpiewaczy WRÓŻEWIANKI z Wróżew, pow. krotoszyński

 kategoria kapel ludowych

 dwie równorzędne I nagrody:

Kapela Ludowa BRZEZINY 1. skład z Brzezin, pow. kaliski

Kapela Ludowa BRZEZINY 2. skład z Brzezin, pow. kaliski

 dwie równorzędne II nagrody:

Kapela GOŁOBORZE                                                                                                          

Kapela Ludowa z Żegocina, pow. pleszewski

 trzy równorzędne III nagrody:

Kapela Ludowa KALINA z Blizanowa, pow. kaliski

Kapela z KOCINY, pow. ostrowski

Kapela Ludowa SAMI SWOI z Opatówka, pow. kaliski

kategoria solistów instrumentalistów

 

I nagroda:

Leon Lewandowski z Brzezin, pow. kaliski (skrzypce)

wyróżnienie:

Małgorzata Kulza z Żegocina, pow. pleszewski (skrzypce)

kategoria solistów śpiewaków

 dwie równorzędne I nagrody:

Janina Plichta z Brzezin, pow. kaliski

Lech Owczarek z Doruchowa, pow. ostrzeszowski

 trzy równorzędne II nagrody:

Mirosława Juskowiak z Nowej Wsi, pow. krotoszyński

Krystyna Melczak z Dąbrowy, pow. jarociński

Małgorzata Pacholska z Korzeniewa, pow. kaliski

 cztery równorzędne III nagrody:

Józefa Marciniak z Kobierna, pow. krotoszyński

Bolesława Mielicka z Biadek, pow. krotoszyński

Halina Wałęsa z Nowej Wsi, pow. krotoszyński

Janina Żarczyńska z Liskowa, pow. kaliski

 pięć równorzędnych wyróżnień:

Helena Flajszer z Biadek, pow. krotoszyński

Mirosława Gajda z Kociny, pow. ostrowski

Barbara Klimczak z Liskowa, pow. kaliski

Bernadetta Matysiak z Gorzyc Wielkich, pow. ostrowski

Stanisława Musielak z Piwonic w Kaliszu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 26°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/