W delegaturze Urzędu Wojewódzkiego interesanci mogą teraz złożyć wnioski o wpisanie zaproszenia do ewidencji zaproszeń, o zarejestrowanie pobytu obywatela UE, wniosek o wydanie karty pobytu dla członków rodzin obywateli UE niebędących obywatelami UE oraz wniosek o wydanie dokumentu potwierdzającego prawo stałego pobytu obywatela UE. We wszystkich tych sprawach można liczyć na pełną obsługę - od przyjęcia wniosku po wydanie dokumentu kończącego sprawę. Oprócz tego biuro realizuje także sprawy, które trafiają później do Poznania. Są to wnioski o zezwolenie i przedłużenie zezwolenia na pracę oraz wnioski w sprawach dotyczących obywatelstwa naszego kraju.
Ukraińców dwukrotnie więcej
99% cudzoziemców w Kaliszu i powiecie to Ukraińcy. Głównie zatrudniani są w gospodarstwach rolnych, firmach budowlanych i jako kierowcy. Do 18 lipca Powiatowy Urząd Pracy w Kaliszu zarejestrował 6304 oświadczenia dotyczące pobytu obywateli tego kraju w naszym regionie. Dla porównania w całym roku ubiegłym było ich 6930, a w roku 2014 zaledwie 1400. – Prognozujemy, że na koniec roku będziemy mieli zarejestrowane około 12 tysięcy osób. Należy pamiętać, że my rejestrujemy tylko oświadczenia, tych osób może być nieco mniej, zdarza się, że ostatecznie nie przyjeżdżają na nasz teren – mówi Donata Woźniak z Powiatowego Urzędu Pracy w Kaliszu.
Ile zarabiają?
Cudzoziemcy w większości pracują i mieszkają na terenie powiatu. Największą grupę stanowią ludzie w przedziale wiekowym 30 – 40 lat, zarówno kobiety jak i mężczyźni. – Obywatele Ukrainy są w większości zatrudniani na umowy zlecenia i zarabiają średnio 970 złotych „na rękę” miesięcznie – dodaje Donata Woźniak
Biuro obsługi spraw z zakresu legalizacji pobytu i zatrudnienia cudzoziemców będzie działało od poniedziałku do piątku - w poniedziałki od 10.15 do 17.45, a w pozostałe dni od 8.15 do 15.15. Oprócz Kalisza, taka obsługa ruszyła także w Lesznie, Koninie i Pile.
MG, fot. pixabay.com
Napisz komentarz
Komentarze