Pływacki czempion. Złoto i rekordy pływaków FOTO

Po raz trzeci z rzędu Bartosz Piszczorowicz został mistrzem Polski juniorów w pływaniu. Młodzieżowy reprezentant kraju był bezkonkurencyjny w swojej koronnej konkurencji 100 m stylem dowolnym. Na rocznikowych mistrzostwach Polski z powodzeniem startowali też inni przedstawiciele sekcji pływackiej Kaliskiego Klubu Sportowego.

Dla młodych pływaków lipiec jest ważnym miesiącem. Spędzają go pracowicie z uwagi na docelowe w sezonie imprezy, jakimi są zawody rangi mistrzostw Polski dla poszczególnych juniorskich roczników. W sumie odbyły się cztery takie zmagania i w każdych owocne rezultaty zanotowali reprezentanci sekcji pływackiej KKS-u.

Najlepiej spośród kaliszan spisał się Bartosz Piszczorowicz. W XXII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, rozegranej na pływalni w Opolu z udziałem najlepszych w kraju 17- i 18-latków, sięgnął on po złoto w rywalizacji na 100 m stylem dowolnym. Druga obrona mistrzowskiego tytułu nie przyszła jednak łatwo, bo w eliminacjach młodzieżowy reprezentant Polski uzyskał trzeci rezultat. W finale pokazał jednak klasę. Pierwszą część dystansu przepłynął spokojnie, ale drugą tak, jak na mistrza przystało, wyprzedzając całą stawkę. Czas, jaki uzyskał, to 51,06. – Nie tylko ja, ale też inni trenerzy, trochę obawialiśmy się o formę zawodników po zakończonych niedawno mistrzostwach Europy i tak też było. Niemal wszyscy ich uczestnicy popłynęli w Opolu znacznie poniżej swoich rekordów życiowych. Bartosz wprawdzie doszedł do siebie i zwyciężył na swoim koronnym dystansie, ale wynik był trzecim w jego karierze. Za nami jednak naprawdę intensywny sezon, który trwał... 11 miesięcy. Zmęczenie jest więc w pełni uzasadnione. Ważne, że udało się osiągnąć wszystkie podstawowe cele – podsumował trener Dominik Grudziński. Jego podopieczny był ponadto piąty na 50 m stylem dowolnym (23,95) oraz siódmy na 200 m kraulem (1:53,92) i 50 m stylem motylkowym (25,43 – rekord życiowy).

W Opolu pomyślnie zaprezentowali się też pozostali kaliszanie. Michał Mikołajczyk popłynął w finale A na 50 m stylem klasycznym, zajmując dobre szóste miejsce z rekordowym dla niego czasem 29,87. O czołowe dziesiątki ocierał się natomiast Marco Cecere. Na 200 m grzbietem wygrał finał B, bijąc o dwie sekundy „życiówkę” (2:10,15), a na 50 m tym samym stylem był drugi, również w finale B i również z nowym rekordem życiowym (27,78). Ponadto na 100 grzbietem sklasyfikowany został na 13. lokacie (trzeci w finale B). Sztafeta 4x100 m stylem zmiennym w składzie Marco Cecere, Michał Mikołajczyk, Bartłomiej Kubiak i Bartosz Piszczorowicz zajęła z kolei 8. miejsce z wynikiem 4:01,55.

Nieco wcześniej na pływalni w Ostrowcu Świętokrzyskim o medale mistrzostw Polski rywalizowali 16-latkowie. Tam dzielnie radził sobie jedyny przedstawiciel KKS-u, Eryk Adamczewski. Już w pierwszym dniu imprezy wywalczył on finał A na 50 m stylem dowolnym, zajmując ostatecznie dziewiąte miejsce z rekordem życiowym 24,82. Kaliszanin znakomicie zaprezentował się też na dystansie dwukrotnie dłuższym. Do finału awansował z siódmym rezultatem, ale w wyścigu o medale popłynął jeszcze szybciej, uzyskując piąty wynik, będący jego „życiówką” (53,62).

W tym samym czasie w Lublinie toczyły się zmagania najlepszych w kraju 15-latków. Przynależność do krajowej czołówki podczas tych zawodów potwierdziła Wiktoria Michalak. W szczególności na dystansie 100 m stylem klasycznym, który ukończyła na czwartej lokacie. Do medalu zabrakło jej zaledwie 0,18 sekundy. Warto jednak podkreślić, że w eliminacjach uzyskała drugi wynik, poprawiając o 0,7 sekundy swoje najlepsze dotychczasowe osiągnięcie (1:14,90). Utalentowana pływaczka wygrała ponadto trzy finały B – na 50 i 200 m klasykiem oraz 50 m motylem. Była też trzecia w finale B na 100 m stylem motylkowym. Na szczególną uwagę zasługuje jej start na 200 m stylem klasycznym, bo uzyskany przez nią czas – 2:44,94 – jest o 9 sekund lepszy od jej rekordu życiowego i w finale A dawał ósme miejsce. Niezłe występy notowali też koledzy Wiktorii Michalak z Kaliskiego Klubu Sportowego. W finałach B pływali Szymon Świderski i Michał Sip, a wraz z Olafem Staniszewskim i Mateuszem Moczulskim ukończyli sztafetę 4x100 m stylem dowolnym na 12. miejscu w kraju.

O rywalizacji 14-latków wspominaliśmy TUTAJ. Dodajmy, że rocznikowe mistrzostwa Polski zakończyły udany dla kaliskich pływaków sezon. W szczególności dla Bartosza Piszczorowicza, który do tytułu mistrza kraju dorzucił wcześniej m.in. brąz mistrzostw Europy juniorów.