IO w Rio: „Czwórka” bez medalu

Reprezentantki Polski – z kaliską kajakarką Martą Walczykiewicz w składzie – dość nieoczekiwanie nie popłyną w sobotnim finale A konkurencji K4 500 metrów i tym samym nie powalczą o kolejny medal Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. W piątkowym półfinale zajęły dopiero czwarte miejsce.

Biało-czerwone, w składzie Marta Walczykiewicz, Beata Mikołajczyk, Karolina Naja i Edyta Dzieniszewska-Kierkla, rywalizowały w piątek na Lagoa Stadium w Rio w dwóch wyścigach. W eliminacyjnym zajęły drugie miejsce, ponad dwie sekundy za Białorusinkami, które uzyskały bezpośredni awans do finału A. Polki natomiast musiały rywalizować o ten przywilej w jednym z dwóch biegów półfinałowych. Wystarczyło, by przypłynęły w nim na jednej z trzech czołowych lokat. Ta sztuka im się jednak nie udała. Do połowy dystansu plasowały się wprawdzie na trzecim premiowanym miejscu, ale z każdym kolejnym metrem zbliżały się do nich Brytyjki, które na finiszu okazały się lepsze. Wygrały Niemki przed Kanadyjkami. Podopiecznym Tomasza Kryka pozostanie jedynie start w finale B (sobota, godz. 14:40) i walka co najwyżej o dziewiątą pozycję w trwających igrzyskach.

Z Brazylii zawodniczka KTW Kalisz wróci z jednym medalem – srebrnym – wywalczonym w koronnej konkurencji K1 200 metrów.