- Ulice te widział ze swego popiersia ustawionego na początku XX w. przez trybunałem car Aleksander II – ów widok wspomniany we frywolnym dość wierszyku był zresztą „hasłem” tej edycji – mówi dr Piotr Sobolewski, prezes Koła Przewodników PTTK w Kaliszu. Prowadzący spacer opowiedział jednak nie tylko o tym, co imperator mógł widzieć z wysokości cokołu przed stu laty. Przewodnicka gawęda dotyczyła również wieków wcześniejszych, a także czasów nam już bliższych. Było więc o placu św. Józefa, o kolegium jezuickim i o prymasie Karnkowskim, o trzech „odsłonach” Korpusu Kadetów, o najciekawszych kamienicach traktu – w tym o zagadkowej rzeźbie krakusa na jednej z nich, o moście Trybunalskim i o samym pomniku Aleksandra. A na zakończenie najwytrwalsi skręcili jeszcze w ulicę Kazimierzowską, gdzie prowadzący opowiedział o procesie, jaki Miastu wytoczył właściciel folusza –Repphan i o pierwszych instytucjach, jakie znalazły się w leżącym przy Kazimierzowskiej domu Sztylera.
Imprezę zorganizowano przy współpracy z kaliskim Oddziałem TOnZ dzięki wsparciu Miasta Kalisza w ramach mecenatu nad kulturą.
We wrześniu kaliszobrańców czekają aż dwie imprezy – Kaliszobranie Extra związane ze stuleciem urodzin Władysława Kościelniaka i edycja wyjazdowa - do podkaliskich Ołoboku i Chotowa. Bliższych informacji udzielają pracownicy PTTK przy ul. Targowej.
RED, fot. Zbigniew Pol
Napisz komentarz
Komentarze