Projekt „Bezpieczne przejścia dla pieszych” zakłada zaprojektowanie i wykonanie dodatkowej infrastruktury na przejściach dla pieszych, która ma zwiększyć bezpieczeństwo pieszych. Sposoby mogą być różne. Drogowcy mogą przemalować pasy na czerwono, zbudować wysepki, postawić dodatkowe oznakowanie i oświetlenie. O tym, które przejścia zostaną zmodernizowane i jaką metodą, zdecyduje rada danego osiedla po konsultacjach z policją i drogowcami. Koszt realizacji projektu na jednym osiedlu waha się między 30 a 50 tys. zł. Za te pieniądze tylko na jednym osiedlu można zmodernizować kilka przejść dla pieszych. Łączna wartość wszystkich projektów przekracza 1,2 mln zł i stanowi 20% całej puli Budżetu Obywatelskiego 2017.
Projekty o identycznej nazwie i jednakowej treści złożono we wszystkich 26 osiedlach i sołectwach. - Wnioskodawcą zadania jest każdorazowo mieszkaniec Kalisza. Każdy mieszkaniec może zgłosić wnioski bez ograniczeń ich liczby – mówi Elżbieta Zmarzła, rzecznik prasowy Ratusza.
Bezpieczne przejścia dla pieszych to nie nowość w Kaliszu, ale do tej pory taką infrastrukturę budował Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji z ogólnej puli budżetowej przeznaczonej na infrastrukturę drogową.
W ubiegłorocznym Budżecie Obywatelskim wydarzyła się podobna sytuacja, również związana z infrastrukturą drogową. Wówczas na każdym osiedlu złożono wnioski pt. "Nowoczesny system oznakowania miejskiego - tablice informacyjne z nazwami ulic i placów w przestrzeni miejskiej”. Władze Kalisza mówiły wtedy otwarcie, że autorami wszystkich tych projektów są ratuszowi urzędnicy wspierani przez członków Stowarzyszenia „Wspólny Kalisz”. Na części osiedli projekty te przeszły, ale do dziś nie zostały zrealizowane. - Miasto przewiduje do końca listopada tego roku opracowanie koncepcji uwzględniającej nowoczesny system oznakowania, jednolity dla całego Kalisza. Na tej podstawie będzie podejmowana realizacja na poszczególnych osiedlach, w ramach wniosków złożonych do Budżetu Obywatelskiego. – mówi Elżbieta Zmarzła.
W tegorocznym BO projekty związane z oznakowaniem miejskim pojawiły się ponownie. Na tych osiedlach, na których w ubiegłorocznym głosowaniu projekty przepadły. W tym roku kaliszanie mogą wybierać spośród 199 projektów ogólnomiejskich i osiedlowych. - Spośród 199 wniosków poddanych pod głosowanie około 80 to wnioski przygotowane przez członków naszego stowarzyszenia – wymienia prezes „Wspólnego Kalisza” Piotr Kościelny.
MS, fot. archiwum
Napisz komentarz
Komentarze