- Najpierw kilkudziesięciu uczestników wysłuchało przekazanych przez specjalistę Służby Leśnej Rafała Miklasa informacji o działalności kaliskiego Nadleśnictwa, następnie dr Jarosław Dolat z Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku opowiedział o lasach miejskich Kalisza w XIX w. – informuje dr Piotr Sobolewski z PTTK w Kaliszu. - Dane przekazane przez prelegenta były zdumiewające - jak się okazuje, zyski z tychże lasów stanowiły wówczas główną pozycję przychodów w budżecie, a drewno tam pozyskane wykorzystywano przy wznoszeniu wielu prestiżowych i reprezentacyjnych obiektów Kalisza.
W drugiej części imprezy zebrani uczcili okrągłą, setną rocznicę urodzin jednego z najbardziej znanych regionalistów, a także plastyka i inicjatora wielu przedsięwzięć w mieście – Władysława Kościelniaka. O jego dokonaniach plastycznych, ale i tych na niwie popularyzacji wiedzy regionalnej mówiła Katarzyna Kubiak, nauczycielka - bibliotekarka z kaliskiej Książnicy Pedagogicznej. Uczestników Kaliszobrania zaprosiła przy okazji do obejrzenia wystawy związanej z twórczością artysty, która prezentowana jest w Książnicy przy ul. Kordeckiego.
- Pora odjazdu autobusu KLA wymusiła przedwczesne chyba zakończenie interesującego spotkania. Uczestnicy, którzy przebyli na Szałe swoimi samochodami lub… na rowerach mogli jeszcze dodatkowo podelektować się widokiem zachodzącego słońca nad zalewem i winiarskim lasem – dodaje dr Piotr Sobolewski.
RED, fot. Marek Bergman
Napisz komentarz
Komentarze