Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny, w skrócie AED (ang. Automated External Defibrillator) jest bardzo prosty w obsłudze – sam wydaje polecenia, dzięki czemu może skorzystać z niego nawet osoba nieposiadająca umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy. - Niemniej jednak w miesiącu wrześniu zostanie przeprowadzone szkolenie dla określonych pracowników Urzędu Miejskiego w Kaliszu na temat zasad udzielania pierwszej pomocy oraz posługiwania się AED – zapowiada Aleksander Quoos, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych. To z inicjatywy tego Wydziału Ratusz zakupił trzy defibrylatory.
AED jest urządzeniem, które zatrzymuje nieprawidłową pracę serca i pozwala sercu samodzielnie wznowić prawidłowy rytm. Opiera się to na założeniu, że większość problemów sercowych nie prowadzi do natychmiastowego zatrzymania akcji serca, ale do jego nieprawidłowej pracy. Najczęściej skurcze są zbyt szybkie, przez co serce spełniające rolę pompy, nie może zapewnić prawidłowego krążenia krwi. W takiej sytuacji samo uciskanie klatki piersiowej nie spowoduje wznowienia prawidłowej pracy serca. Trzeba zatrzymać nieprawidłowy rytm, żeby serce mogło samo wznowić pracę. I to jest właśnie zadanie dla AED.
W Kaliszu po raz pierwszy defibrylator użyty został w aquaparku. Dzięki urządzeniu uratowano życie mężczyzny, który zasłabł w czasie kąpieli i opadł na dno basenu.
MIK, UM Kalisz, fot. UM Kalisz
Napisz komentarz
Komentarze