Zwycięski wieniec z Gęsiej Wólki (Lubelskie). Fot. Grzegorz Jakubowski, Kancelaria Prezydenta RP
W czasie Prezydenckich Dożynek w Spale każde województwo prezentuje swój wieniec. I każde liczy na zwycięstwo. Już w sobotę korony podziwiała Agata Kornhauser – Duda. Pierwsza Dama stwierdziła, że jury ma trudne zadanie, dlatego cieszy się, że sama nie musi wskazać tego najpiękniejszego wieńca, bo trudno zdecydować, który zasługuje na laur zwycięzcy.
Komisja oceniająca wieńce uznała, że w tym roku najpiękniejszy zaprezentowało województwo dolnośląskie. Reprezentujące Wielkopolskę dzieło autorstwa Piotra i Marii Barańczaków, chociaż wróciło bez nagrody, cieszyło się uznaniem uczestników dożynek, którzy odwiedzali stoiska poszczególnych województw. Wieniec można było także zobaczyć w grupie tych, które wzięły udział w pochodzie przygotowanym dla pary prezydenckiej. Koronę prezentowała grupa na czele z Kapelą z Kociny.
Wielkopolskie wieńce od lat przygotowuje małżeństwo Piotra i Marii Barańczaków ze Wsi Trzemeszno w gminie Rozdrażew w powiecie krotoszyńskim. Pierwszy raz ich tegoroczne plecenie można było zobaczyć w Liskowie, podczas Wielkopolsko-Diecezjalnych Dożynek.
Swą formą nawiązuje do tzw. korony, którą zakładała na głowę Przodownica. Do wykonania wieńca wykorzystano - w różnych splotach i proporcjach - kłosy pięciu zbóż (pszenicy, pszenżyta, jęczmienia, żyta i owsa) oraz len, jarzębinę i kwiaty. Dominuje wykorzystanie pszenicy. Wieniec posiada sześć ramion, wykonanych na zewnątrz z kłosów pszenicy, a od środka - z pszenżyta. Centralnie, wewnątrz wieńca, znajduje się para żniwiarzy – żniwiarz z kosą i żniwiarka trzymająca snopek zbóż. Figury żniwiarzy wykonane są ze słomy, wzmocnione naturalnym sznurkiem, a u ich podstawy umieszczone są wiązanki owsa. Wokół żniwiarzy i ramion wieńca porozmieszczane są wiązanki pszenicy i pszenżyta, udekorowane lnem i kwiatami zatrwianu. Pomiędzy ramionami wieńca znajdują się także elementy dekoracyjne w kształcie kwiatów, wykonane z kłosów pszenicy. Wieniec wieńczy korona z kłosów pszenicy, nawiązująca kształtem, wykonaniem i dekoracjami do podstawy wieńca. Centralnym punktem korony jest krzyż z promieniami wykonany z prasowanej słomy.
Wieniec reprezentujący Wielkopolskę
Samorząd Województwa Wielkopolskiego po raz piąty powierzył organizację tego projektu Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Wieniec dożynkowy z Wielkopolski w latach 2012, 2013 i 2015 otrzymał wyróżnienie, natomiast w roku 2014 - prestiżową drugą nagrodę. Wyjazd na tegoroczne Dożynki w Spale koordynowała z ramienia CKiS Agata Nowakowska-Dybka.
Prezydenckie Dożynki w Spale pierwszy raz odbyły się w 1927 roku z inicjatywy Ignacego Mościckiego. Po wojnie, na długie lata o obchodach Święta Plonów w tym miejscu zapomniano. Tradycję 16 lat temu przywrócił Aleksander Kwaśniewski.
AW, CKiS w Kaliszu,Grzegorz Jakubowski/KPRP
Napisz komentarz
Komentarze