Ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy Śródmiejskiej jest jedną z inwestycji zaproponowanych i wybranych w ramach Funduszu Obywatelskiego z 2014 roku. Początkowo inwestycja wydawała się prosta w realizacji. Nic bardziej mylnego. Najpierw MZDiK nie mogło znaleźć firmy, która zaprojektuje ścieżkę za określone w Funduszu Obywatelskim pieniądze. Gdy projektanta udało się znaleźć w tym roku, nie było chętnych do zaprojektowania zmian w sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu z Rogatką. Ostatecznie budowa pierwszego kontrapasu rowerowego w Kaliszu miała rozpocząć się w te wakacje. I tego terminu nie udało się dotrzymać. Dziś, jak zapewnia Krzysztof Gałka z Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji, nic już nie stoi na przeszkodzie. – Pod względem projektowym wszystko mamy już gotowe. Przed nami jeszcze audyt projektu pod kątem bezpieczeństwa w ruchu i ogłoszenie przetargu na wykonawcę inwestycji. – zapewnia Krzysztof Gałka.
Harmonogram prac, w optymistycznym wariancie, jest bardzo dynamiczny. Do końca września MZDiK ogłosi przetarg na wykonawcę. Zwycięska firma mogłaby rozpocząć prace w październiku, a zakończy je w listopadzie. W pesymistycznym scenariuszu może się jednak zdarzyć, że przetarg nie rozstrzygnie się po myśli urzędników, a cała inwestycja zostanie przesunięta na przyszły rok.
Jeden pas, ograniczenie prędkości, progi zwalniające
Opracowanie projektu ścieżki rowerowej na ul. Śródmiejskiej zakłada, że ulica na odcinku od Rogatki do Mostu Kamiennego zostanie zwężona do jednego pasa ruchu dla pojazdów. Po lewej stronie, patrząc od Rogatki w kierunku centrum zostanie wyznaczony kontrapas dla rowerów o szerokości 1,5 m. Będzie to w całości zamalowany na czerwono pas dla rowerzystów, którzy będą poruszać się w przeciwnym kierunku do ruchu samochodowego. Pojawi się za to kilka dodatkowych miejsc postojowych pomiędzy ul. Fabryczną a ul. Pułaskiego, a także stojaki na rowery. Dodatkowo pojawią się specjalne sygnalizatory dla rowerów na ulicy Fabrycznej i na Rogatce. Prędkość zostanie ograniczona na tym odcinku do 30 km/h, a na jezdni pojawią się progi zmuszające kierowców do zwolnienia. W Funduszu Obywatelskim z 2014 roku, na realizację tej inwestycji przeznaczono 500 tys. zł.
MS, fot. archiwum
Napisz komentarz
Komentarze