Pierwszy raz parę wilków zauważył jeden z pracowników Nadleśnictwa Antonin w czasie obchodu lasów. Jednak nie był pewien, czy to faktycznie te zwierzęta czy może zdziczałe psy. Później, 23 września para została uchwycona przez kamerę fotopułapki na terenie Leśnictwa Krupa w gminie Sośnie. – Nagranie potwierdziło, że zwierzęta przypominające wilki pojawiły się na tym terenie. Jednak są to młode osobniki i jeśli nie jest się specjalistą trudno w stu procentach powiedzieć, że naprawdę mamy do czynienia z tymi zwierzętami – wyjaśnia Adam Całka, nadleśniczy Nadleśnictwa Antonin. – Dlatego nagranie wysłaliśmy do konsultacji.
Specjaliści potwierdzają: to wilki
W przypadku dorosłych osobników wątpliwości nie ma. Te na nagraniu mają około 2 lat, dlatego leśniczy mieli wątpliwości, czy nie są to zdziczałe psy. Specjaliści potwierdzili, że pijące wodę zwierzęta to wilki. – Wilki w ogóle są rzadkim widokiem, tym bardziej u nas. Nie przypominam sobie, żeby w ostatnich latach ktoś je tutaj widział. Jeśli nawet, to bardzo dawno temu – dodaje Paweł Cepa z Nadleśnictwa Antonin. – Wilki najprawdopodobniej przywędrowały, ale skąd nikt nie jest w stanie powiedzieć.
Polują na jelenie, groźne dla człowieka?
Wilki to zwierzęta wędrowne. Przemieszczają się za zwierzyną, na którą polują. We wrześniu były widziane w Nadleśnictwie Antonin, ale najprawdopodobniej ta sama para pojawiła się w okolicach Brudzewa w gminie Blizanów. – W naszych lasach jest sporo jeleni, na które polują wilki i najprawdopodobniej dlatego pojawiły się w tej części naszego województwa – wyjaśnia Maciej Zawal z tamtejszego Koła Łowieckiego. – Widać wyraźne szlaki przemieszczania się wilków. Część idzie z północy, z okolic Bydgoszczy, gdzie żyją watahy, ale są też wilki z lubuskiego.
Leśnicy mówią, że para wilków, która pojawiła się w okolicy nie jest powodem do strachu. Zwierzęta raczej trudno spotkać na swojej drodze. Są bardzo czujne i unikają człowieka.
Wilki w Polsce
Liczba wilków w Polsce szacowana jest obecnie na około 1200 osobników; to najwięcej od zakończenia II wojny światowej. Najwięcej z nich żyje w województwach podkarpackim, małopolskim i podlaskim. Od 1998 r. są gatunkiem chronionym.
Rozmieszczenie wilka w Polsce w 2015 r. Fot. polskiwilk.org.pl
Wilki są bardzo wytrwałymi i silnymi piechurami. Dziennie potrafią przebyć dystans 20 kilometrów, ale zaobserwowano też osobniki, które pokonywały 160 kilometrów w ciągu 24 godzin.
Dorosły wilk wędruje średnio z prędkością 8 kilometrów na godzinę. Jeśli trzeba, potrafi przez krótki czas, biec z prędkością 60 kilometrów na godzinę. Ciekawostką jest fakt, że wędrujące stado wilków pozostawia na śniegu tylko jeden ślad, tak jakby przeszło tamtędy jedno zwierzę. Dzieje się tak, ponieważ wilki posiadają wyjątkową umiejętność podążania trop w trop, czyli po swoich śladach.
Zobaczcie nagranie, które wprawiło w zdumienie nawet łowczych.
AW, MIK, wideo: Nadleśnictwo Antonin
Napisz komentarz
Komentarze