Benchmarking to badania porównawcze – praktyka stosowana w zarządzaniu, polegająca na porównywaniu procesów i praktyk stosowanych przez własne przedsiębiorstwo, ze stosowanymi w przedsiębiorstwach uważanych za najlepsze w analizowanej dziedzinie. Wynik takiej analizy służy jako podstawa doskonalenia. Jest to praktyczna realizacja przysłowia: "trzeba się uczyć na błędach, ale lepiej uczyć się na cudzych, niż swoich".
Projektem „Portrety szpitali – mapy możliwości” objęto placówki, dla których organem założycielskim jest samorząd. – Zakwalifikowane placówki otrzymały dostęp do platformy informatycznej, za pośrednictwem której wypełniały ankietę, odpowiadając na pytania z 13 obszarów m.in. zarządzania zasobami ludzkimi, przestrzegania prawa, budżetu, finansów czy relacji na linii szpital – właściciel – wyjaśnia Magdalena Sobolewska z Biura Projektu Portrety Szpitali. – Na tej podstawie szpital w Kaliszu uznany został za najlepszy w województwie. Warto podkreślić aktywność i zaangażowanie kierownictwa szpitala w korzystaniu z nowoczesnych i innowacyjnych narzędzi wspierających zarządzanie.
Działania podejmowane w ramach projektu mają na celu stworzenie praktycznego narzędzia, które pomoże samorządowcom w bieżącym i strategicznym nadzorowaniu nad funkcjonowaniem szpitali, a dyrektorom – w diagnozie stanu ekonomicznego i jakości pracy zarządzanych przez nich jednostek.
Gala Najlepszych Szpitali odbędzie się dziś tj. 12 czerwca popołudniu w ramach VIII Konferencji Hospital Management Wyzwania 2014 w Warszawie, a nagrodę odbierze dyrektor kaliskiej placówki Wojciech Grzelak. Projekt „Portrety szpitali – mapy możliwości" realizowany przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, w partnerstwie ze Związkiem Powiatów Polskich.
MIK, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze