Jarocińska wieża nie tylko zamieniła się w wielką biało – czerwoną flagę. Mieszkańcy mogli także na nią wejść i obejrzeć wieczorną panoramę miasta. Przed budynkiem, harcerze z tamtejszego hufca, zorganizowali obóz powstańczy. Było ognisko i wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni. Koloryty całości dodawali członkowie grupy rekonstrukcyjnej „Jedność”.
Wczoraj wieża ciśnień rozbłysnęła narodowymi barwami. Chętni mogli wejść na wieżę i obejrzeć wieczorną panoramę Jarocina. Z okazji skorzystało ponad 200 osób. Wokół wieży jarocińscy harcerze zorganizowali mały obóz powstańczy - rozpalili ognisko, częstowali gorącą herbatą i śpiewali. Obecni byli też członkowie grupy rekonstrukcyjnej "Jedność".
Dzień później, od wczesnych godzin porannych, na jarocińskim dworcu rozbrzmiewały żołnierskie pieśni a reprezentanci wojska, harcerze oraz uczniowie klas wojskowych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie wręczali przyjezdnym biało-czerwone rozetki i ulotki dotyczące powstania wielkopolskiego. W ten sposób organizatorzy i uczestnicy akcji wspominali Powstanie Wielkopolskie i przypominali jarocińską rewolucję, która miała miejsce w nocy z 8 na 9 listopada 1918 roku w jarocińskich koszarach. To właśnie te wydarzenia zapoczątkowały otwartą walkę zbrojną Polaków o wolność w zaborze pruskim – informuje Urząd Miejski w Jarocinie. - O znaczeniu akcji świadczyć może wzruszenie pasażera jednego z pociągów, który po otrzymaniu ulotki od harcerzy, rozpłakał się. Wyznał, że jego dziadek był Powstańcem Wielkopolskim i że wszelkie akcje, związane z pielęgnowaniem pamięci o tym wydarzeniu, są bezcenne.
Akcja na dworcu pod hasłem „Obudzić śpiących” odbyła się po raz czwarty. Także w środę, przy Zespole Szkół Publicznych nr 3, został odsłonięty pomnik poświęcony Bohaterom Powstania Wielkopolskiego i I i II wojny. Po południu mieszkańcy miasta modlili się w intencji narodu i osób walczących w wielkopolskim zrywie niepodległościowym. Po nabożeństwie, jego uczestnicy, przemaszerowali na Rynek, gdzie odbył się capstrzyk. Podczas uroczystości odsłonięto tablicy ku pamięci pierwszego protestu dzieci w obronie mowy polskiej.
Organizatorami wydarzeń był Hufiec ZHP Jarocin, Stowarzyszenie Szerokim Torem, Towarzystwa Budownictwa Społecznego, Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Jarocinie przy współpracy z gminą Jarocin i gminnymi jednostkami organizacyjnymi - Biblioteką Publiczna Miasta i Gminy Jarocin i Muzeum Regionalnym w Jarocinie. Obchody potrwają do niedzieli.
AW, UM w Jarocinie
Napisz komentarz
Komentarze