Na ten dzień Polacy czekali od 1795 roku, czyli roku trzeciego rozbioru Polski przez Rosję, Prusy i Austrię. W przywróceniu kraju na mapy świata pomogła, nomen omen, I wojna światowa, w której brały udział rozbiorowe mocarstwa i których przegrana rozbudziła niepodległościowe dążenia Polaków. - Pragnę podzielić się refleksją nad bezcennym znaczeniem wolności. W 1918 roku odniosła ona wielkie zwycięstwo. To był szczyt wielu lat polskiej walki. Pokolenia Polaków ofiarnie powstawały, by wybić się na niepodległość. Nigdy nie było pogodzenia z losem życia w niewoli. Ten czas naszej historii przypomina, że w żadnych okolicznościach nie należy poddawać się, trzeba w sobie zawsze wzniecać iskry nadziei, które zapalają wszelkie działania. Na tym polega siła naszego narodu. Potrafimy obalać mury, zrywać kajdany, jednoczyć się w potrzebie. Dziś chylimy czoła przed bohaterami tamtych wydarzeń. Dziękujemy za ofiarę i trud pokoleń. Za odwagę. Dziś dziękuję wszystkim, którzy przyłączają się do pracy dla miasta każdego dnia. Żadne przeciwieństwa nie zrównają się z siłą naszych ideałów – mówił do zgromadzonych na Głównym Rynku kaliszan prezydent Grzegorz Sapiński.
Tradycyjnie uroczystością towarzyszył „Marsz Niepodległości”, w którym udział wzięło ponad 400 uczniów z Kalisza i powiatu kaliskiego. Rozstrzygnięto też historyczny konkurs „Polskie drogi do niepodległości” organizowane przez Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze, kaliski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Urząd Miejski w Kaliszu i Starostwo Powiatowe w Kaliszu. Zwycięscy otrzymali puchary i nagrody książkowe ufundowane przez organizatorów.
Konkurs historyczny „Polskie drogi do niepodległości”
I miejsce: Amelia Fiechowska, Aleksander Wróblewski - SP Opatówek
II miejsce: Kinga Jędrzejak, Kamil Gruszka - II LO w Kaliszu
III miejsce: Igor Sobczak, Filip Ochocki - SP nr 12 w Kaliszu
Zwycięzcy rajdu „Marszu Wolności”
I miejsce i Puchar Prezydenta Miasta Kalisza: drużyna Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Opatówku
II miejsce i Puchar Starosty Kaliskiego: drużyna Gimnazjum nr 3 w Kaliszu
III miejsce i Puchar Prezesa Polskiego Towarzystwa Historycznego – Oddział w Kaliszu: drużyna
Gimnazjum nr 2 w Kaliszu.
IV miejsce i Puchar Prezesa Kaliskiego Oddziału PTTK: drużyna Szkoły Podstawowej nr 7 w Kaliszu
V miejsce i kolejny Puchar Prezesa Kaliskiego Oddziału PTTK: drużyna Gimnazjum nr 10 w Kaliszu.
VI miejsce i kolejny Puchar Prezesa Kaliskiego Oddziału PTTK: drużyna Gimnazjum nr 1 w Kaliszu
Każdy rajd to nowy znaczek. Najlepsze propozycje na plakietkę zaprojektowali
1. miejsce Anna Wypych II LO Kalisz
2. miejsce Igor Świątek SP Opatówek
3. miejsce Maria Królak Gimnazjum nr 7 w Kaliszu
Uroczystości na Głównym Rynku zakończyło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed tablicą pamiątkową na ścianie Ratusza przez organizacje kombatanckie i społeczne, samorządowców oraz parlamentarzystów oraz koncert pieśni patriotycznych odegrany przez orkiestrę dętą „Gród nad Prosną”. Po części oficjalnej, w Katedrze św. Mikołaja, odbyło się nabożeństwo w intencji Ojczyzny. Mszę świętą celebrował Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej. Modlitwę poprzedził montaż słowno – muzyczny „Nasza Niepodległa…” przygotowany przez uczniów Gimnazjum nr 4 im. Marii Dąbrowskiej.
Władze miasta, z okazji 11 listopada, złożyły też kwiaty pod tablicą na budynku przy ul. Kazimierzowską poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Dzień Niepodległości uczcili także cykliści, którzy rano wyruszyli z Głównego Rynku na rajd ulicami Kalisza.
AW, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze